Aktualności
50 lat istnienia OECD
2011.07.11 14:35 , aktualizacja: 2012.02.27 14:19
Autor: Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
O strategiach lokalnych i regionalnych dla ożywienia rozwoju gospodarczego i zatrudnienia dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej z okazji 50-lecia OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). W spotkaniu, które odbyło się w Trydencie, wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Podczas konferencji przedstawiciele europejskich regionów i instytucji, wspólnie z ekonomistami, dyskutowali o międzynarodowej kondycji finansowej. Podkreślono, że w procesie wychodzenia z kryzysu oraz podnoszenia konkurencyjności światowej gospodarki kluczową rolę odgrywają regiony i społeczności lokalne.
Zgodnie przyznano, że spośród wielu instrumentów zaradczych najbardziej skuteczne okazują się te, które aktywizują społeczeństwo. Wspieranie drobnej przedsiębiorczości, stwarzanie warunków korzystnych dla inwestorów, pomoc w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych adekwatnych do potrzeb rynku pracy – to podstawowe narzędzia walki z kryzysem ekonomicznym. Podkreślano, że obok wsparcia czysto finansowego, zasadnicze znaczenie we wdrażaniu wszelkich nowych rozwiązań ma prowadzenie otwartego dialogu społecznego. Za kluczowe uznano efektywne wykorzystanie lokalnego potencjału i ukierunkowanie na działania długoterminowe gwarantujące sukcesywny rozwój regionów.
Współgospodarz konferencji, autonomiczna prowincja Trydent, stanowi dobry przykład radzenia sobie z kryzysem na poziomie lokalnym i regionalnym. Prowincja może samodzielnie gospodarować swoimi zasobami, w tym finansowymi – inwestycje publiczne w naukę, informatyzację i energetykę stanowią znakomity bufor antykryzysowy.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przedstawił zebranym mazowieckie narzędzia wspierania rozwoju regionalnego. Z dużym zainteresowaniem słuchaczy spotkały się regionalne spółki zajmujące się wspieraniem przedsiębiorczości – szczególnie Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych oraz Mazowieckie Obserwatorium Rynku Pracy.
Liczba wyświetleń: 889
powrót