Aktualności

Na Mazowszu staną kolejne „czarne punkty wodne”

2011.07.05 13:40 , aktualizacja: 2012.02.27 14:28

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już w lipcu w miejscach, gdzie dochodziło do największej liczby utonięć staną kolejne „czarne punkty wodne”.W ten sposób Samorząd Województwa Mazowieckiego, wspólnie z policją, chce kontynuować rozpoczętą w 2009 roku akcję oznaczania niebezpiecznych miejsc nad wodą. Lokalizacje, w których pojawi się specjalne oznakowanie zaprezentowano 5 lipca br. podczas konferencji z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika i wicemarszałka Marcina Kierwińskiego.

 

Tylko w zeszłym roku w całym kraju utonęło 369 osób, z czego blisko jedna trzecia na Mazowszu – 108 osób (na terenie podległym Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu – 74, a w Warszawie i okolicznych powiatach 34). Najczęstsze wypadki zdarzały się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Co znamienne, w całym kraju, znacznie częściej dochodziło do nich nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem. Jak wynika z policyjnych statystyk, blisko połowa utonięć ma miejsce na terenie niestrzeżonym, ale nie zabronionym, a tam gdzie pojawiły się tablice, liczba nieszczęśliwych wypadków zdecydowanie się zmniejszyła.

 

Latem dzikie plaże są miejscem wypoczynku nie tylko dzieci, ale i całych rodzin. Obserwując wodę z brzegu, nie możemy mieć pewności, co kryje się pod nią – czy w tym miejscu są silne nurty, głębokie czy płytkie dno – zaznaczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Jednolitość tafli osłabia naszą czujność. Tymczasem policyjne dane pokazują, że są miejsca, w których co roku zdarza się zdecydowanie więcej wypadków niż gdzie indziej. Stąd inicjatywa oznaczenia tych najbardziej niebezpiecznych – tłumaczył marszałek.

 

W 2009 roku ustawiono 40 „czarnych punktów wodnych”. Niestety część z nich uległa zniszczeniu lub wymaga naprawy. Dlatego w tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego sfinansował zakup kolejnych 44 tablic. W ten sposób na Mazowszu zostaną oznaczone aż 63 wskazane przez policję miejsca. Tablice postawione zostaną głównie na dzikich plażach. Oznakowane będą punkty, w których do tej pory dochodziło do największej liczby utonięć, czy to z racji niebezpiecznych wirów, ukształtowania dna czy też brawury kąpiących się.

 

Forma tablic jest bardzo prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast wyrazista typografia i surowa grafika – czytelność. Wyprodukowanie wszystkich tablic kosztowało ok. 13 tys. zł. Środki na ten cel wygospodarował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca, w których staną znaki, wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe

Pliki do pobrania

Rozmiar: 3282 kB, Liczba pobrań: 651, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 6824 kB, Liczba pobrań: 685, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 447 kB, Liczba pobrań: 405, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 1270

powrót