Aktualności

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego

2011.07.01 15:30 , aktualizacja: 2012.02.27 14:58

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W dniach 30 czerwca – 1 lipca br. odbył się w Otwocku Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego. To cykliczne spotkanie starostów z terenu Mazowsza służy systematycznej wymianie doświadczeń, przedstawianiu rozwojowych propozycji oraz formułowaniu wspólnych stanowisk wyznaczających kierunki działań. W posiedzeniu Konwentu wzięła udział m.in. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

W ramach dwudniowego spotkania zorganizowano kilka paneli tematycznych dotyczących m.in. funkcjonowania służby zdrowia i ratownictwa medycznego oraz możliwości współfinansowania budowy dróg powiatowych i działań zabezpieczających je przez zniszczeniem.

 

Ważnym punktem obrad stała się propozycja zmian w możliwościach korzystania ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011. Z niepokojem podkreślono, że zabezpieczone w budżecie państwa kwoty, przeznaczone na budowę i odbudowę istniejącej infrastruktury drogowej w gminach i powiatach, zostały znacząco zmniejszone. Zdaniem starostów stan dróg po bardzo ciężkiej zimie pozostawia wiele do życzenia, a brak możliwości pozyskania kapitału dodatkowo utrudnia ich odbudowę.

 

Starostowie wystosowali wspólne stanowisko dotyczące zmiany algorytmu przyznania środków na drogi powiatowe. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska zwróciła uwagę na trudności inwestycyjne regionu, związane z tzw. janosikowym. Podkreśliła jednocześnie, że samorząd Mazowsza zabiega o zmianę przepisów krzywdzącej województwo ustawy.

  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński
  • fot. Radosław Strzaliński

Liczba wyświetleń: 1183

powrót