Aktualności
Przyszłość finansów samorządów terytorialnych
2011.06.15 15:45 , aktualizacja: 2012.02.28 09:39
Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
O sytuacji samorządów w kontekście planów rozwojowych oraz wydatkowania środków unijnych debatują w Warszawie uczestnicy ogólnopolskiej konferencji, zorganizowanej w ramach dwudniowych obrad plenarnych XXII Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. W posiedzeniu, które rozpoczęło się 15 czerwca br., Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentuje m.in. marszałek Adam Struzik.
„Przyszłość finansów samorządów terytorialnych – dochody, inwestycje, dług” to hasło przewodnie debaty. Pierwszego dnia dyskusji skupiono się głównie na roli finansów w rozwoju gospodarczo-społecznym kraju oraz możliwościach finansowania inwestycji jednostek samorządu terytorialnego. Jak podkreślono, Polska potrzebuje obecnie rozwiązań, które pozwolą jej wejść na dobry trakt, prowadzący do gospodarczego rozkwitu. Po okresie intensywnego wydatkowania środków unijnych, konieczne jest wyznaczenie długookresowych celów, które w perspektywie podniosą szeroko rozumianą jakość życia wszystkich obywateli.
W kontekście działań inwestycyjnych poruszono też kwestię zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego. Zauważono, że zaciąganie kredytów przez polskie samorządy znacznie częściej jest wynikiem przemyślanej strategii rozwojowej niż łatania dziur w bieżącym budżecie. Statystyki wskazują, że w polityce kredytowej władze lokalne wciąż wykazują się rozsądkiem i ostrożnością. Nie można jednak ignorować dynamiki zmian w tym zakresie i należy dołożyć starań, by uruchomić proces monitorowania zadłużenia samorządów.
Drugi dzień zajmą trzy, odbywające się w tym samym czasie, seminaria: ryzyko komunalne w projektach PPP (seminarium przygotowane przez Unię Metropolii Polskich i BGK), finansowanie ochrony zdrowia po wejściu w życie pakietu ustaw zdrowotnych (dyskusja prowadzona przez Związek Powiatów Polskich) oraz finanse JST – inwestycje, rozwój gospodarczy (panel zorganizowany przez Związek Miast Polskich).
Do udziału w obradach zaproszeni zostali przedstawiciele: administracji rządowej i samorządowej, a także reprezentanci szkół wyższych oraz niezależni eksperci.
Organizatorami konferencji, obok Banku Gospodarstwa Krajowego, są: Związek Województw RP, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich RP.
Liczba wyświetleń: 1106
powrót