Aktualności

Szybkie i tanie pożyczki dla rzemieślników

2011.06.14 14:45 , aktualizacja: 2012.02.28 09:42
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Anna Groszyk-Książak
fot.Anna Groszyk-Książak

Dobra wiadomość dla mazowieckich krawców, kaletników, szewców, zegarmistrzów i innych rzemieślników. W Mazowieckim Regionalnym Funduszu Pożyczkowym uruchomiona zostanie szybka linia pożyczkowa, która pozwoli im na zaciąganie tanich pożyczek na rozwój własnej działalności.

 

Rzemieślnicy nie będą musieli się także martwić o poręczenie pożyczki – udzieli im jej Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych. 14 czerwca br. w obecności Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego specjalną umowę w tej sprawie podpisali Wiesław Kołodziejski,Prezes Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych oraz Tomasz Sypuła, Prezes Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że ze współpracy obu funduszy zyskają mazowieccy rzemieślnicy. Zaznaczył, że bankom nie opłaca się udzielać małych pożyczek do 20 tys. zł, a mikroprzedsiębiorcy często właśnie takich kwot potrzebują na drobne inwestycje, bez których nie mogliby dalej wykonywać swojej pracy.

 

Na terenie Mazowsza działają obecnie trzy Izby Rzemiosła: Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Izba Rzemieślnicza Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie oraz Izba Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Radomiu. Skupiają one łącznie 70 cechów, 31 spółdzielni i 2732 firmy. 

 

Firmy rzemieślnicze to małe, często rodzinne zakłady. Kwalifikuje się je do kategorii mikroprzedsiębiorstw. Mimo, że rzemieślnicy wykonują wiele bardzo potrzebnych usług, z roku na rok jest ich coraz mniej. Na rozwój swoich firm potrzebują stosunkowo niewielkich kredytów lub pożyczek, jednak i tak mają do nich  utrudniony dostęp.

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom firm rzemieślniczych Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy, w porozumieniu z Izbami Rzemiosła, przygotował specjalną linię pożyczkową, dzięki której rzemieślnicy tacy jak np. zegarmistrzowie, szewcy, kaletnicy czy też krawcy będą mogli ubiegać się o szybką i tanią pożyczkę na finansowanie bieżącej działalności.

 

W ramach tej linii będą mogli otrzymać pożyczkę w wysokości od 5 tys. zł do 20 tys. zł na okres do 5 lat.  Dodatkową zaletą będzie atrakcyjne oprocentowanie od 6,7 % oraz możliwość skorzystania z portfelowego poręczenia Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Będzie to z pewnością bardzo korzystne rozwiązanie dla tych firm, które nie posiadają materialnego zabezpieczenia pożyczki.

 


Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych (MFPK) oraz Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy(MRFP) odgrywają ogromną rolę w rozwoju przedsiębiorczości. Pierwszy z nich jest największą w kraju regionalną instytucją poręczeniową. Inicjatorem jej utworzenia był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który zaprosił do projektu wszystkie samorządy terytorialne i gospodarcze. Dzięki temu MFPK szybko stał się wiarygodny dla banków i przedsiębiorców, a przy jego wsparciu banki mogły udzielić mazowieckim przedsiębiorcom kredyty na kwotę prawie 1 mld zł. MFPK jest laureatem wielu nagród i wyróżnień np. „Lider w Wykorzystaniu Środków Unijnych” (Polish National Sales Awards). Pod koniec sierpnia 2010 r. MFPK podpisał bardzo ważną dla przedsiębiorców umowę na unijne dofinansowanie w wysokości 70 mln zł, co pozwoli na poręczenie kredytów dla blisko 3 tys. przedsiębiorcówz Mazowsza. Dzięki unijnej pomocy podwojony został kapitał Funduszu – z 60 do blisko 130 mln zł. Wprowadzone zostaną także nowe usługi, m.in. linia poręczeniowa na innowacje, w tym na działania związane z energią odnawialnąoraz szybka linia poręczeniowa.

Liczba wyświetleń: 954

powrót