Aktualności
Obszar Metropolitalny Warszawy – kierunki rozwoju
2011.06.13 15:00 , aktualizacja: 2015.09.10 12:34
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska
Jak wyglądają obszary metropolitalne Paryża, Hamburga, Sztokholmu, Londynu czy Amsterdamu? Które rozwiązania wprowadzone w europejskich aglomeracji powinniśmy zastosować u siebie? Jak powinien rozwijać się Obszar Metropolitalny Warszawy, aby był dobrze skomunikowany i przyjazny mieszkańcom i inwestorom? Na te tematy dyskutowano podczas konferencji, która odbyła się 13 czerwca br.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz wiceprezes Town and Country Planning Association (Stowarzyszenia na rzecz Planowania Miast i Wsi) prof. Vincent Goodstadt i Dyrektor Generalny na Europę Urban Land Institute (Instytut Terenów Miejskich) Joe Montgomery.
Obszary metropolitalne to nie tylko duże skupiska miast i gmin, to przede wszystkim współczesne centra dowodzenia. Ośrodki, w których skupiają się instytucje rządowe, naukowo-badawcze, inwestycyjne, logistyczne itp. Aby mogły wydajnie sprawować swoje funkcje, muszą być do nich odpowiednio przystosowane. Jeśli Warszawa ma się stać metropolią w europejskim tego słowa znaczeniu, musi konsekwentnie realizować główne priorytety rozwoju. Opisuje je, przygotowane przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego „Studium Planu Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Metropolitalnego Warszawy”. Budowa obwodnic, lotniska w Modlinie, sieci szybkiej kolei, centrów logistycznych, a także tworzenie obszarów zieleni wokół Warszawy to kilka z głównych założeń rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy. Niezbędna jest jednak ścisła współpraca pomiędzy samorządem m.st. Warszawy, samorządem województwa oraz podwarszawskimi gminami i powiatami.
– Polityka miejska i wielkomiejska wymaga w naszym kraju uregulowań prawnych. Od tego zależy zarówno rozwój poszczególnych metropolii, jak i regionów. Nad Studium Planu Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Metropolitalnego Warszawy pracujemy już od 2004 r. Rozwój metropolitalny Warszawy wymaga długodystansowego patrzenia w przyszłość z wyprzedzeniem na sto czy dwieście lat, jednak musimy zacząć działać już teraz – podkreślił marszałek Adam Struzik. – Dzisiaj spotykamy się z przedstawicielami metropolii europejskich, aby od nich uczyć się i podpatrywać dobre rozwiązania. Oczywiście Paryż czy Londyn zdecydowanie różnią się od Warszawy – to ogromne, światowe metropolie. Ale już np. Helsinki mają bardziej regionalny, podobny do naszej stolicy charakter. Problemy jednak wszędzie są takie same – rozwój komunikacji, gospodarki, ochrona środowiska czy rewitalizacja – dodał.
Liczba wyświetleń: 1436
powrót