Aktualności

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w parku dworskim

2011.05.20 15:30 , aktualizacja: 2012.02.28 12:25

Autor: Agnieszka Jezierska-Chalicka, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Lekcja przyrody na świeżym powietrzu? W sierpeckim skansenie jest to już możliwe. 20 maja br. otwarto tam ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, dzięki której zdobywanie wiedzy o drzewach czy kwiatach będzie można połączyć ze spacerem po pięknym parku. W uroczystości wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza znajduje się na terenie parku dworskiego. Zgromadzono tu ponad 100 gatunków oraz odmian drzew i krzewów. Lekcja została opracowana w oparciu o programy nauczania z zakresu przyrody, geografii i biologii. Zajęcia zachęcają do samodzielnego poznawania dawnych gatunków drzew i krzewów podczas spaceru oznakowaną trasą.

 

Uczestnicy lekcji, wchodząc do skansenu, otrzymają zeszyt ćwiczeń zawierający barwne fotografie, rysunki, zagadki, ciekawostki oraz zadania do wykonania w terenie. W ten sposób młodzi przyrodnicy dowiedzą się, które drzewa rosną w parkach, a które w lasach, czym różnią drzewa od krzewów, na czym polega zapylanie kwiatów i rozsiewanie nasion… Nauka w plenerze pozwoli zdobyć informacje jak, po wyglądzie kwiatów i owoców, rozpoznawać poszczególne gatunki roślin. Będzie można również poznać techniki pomiaru wysokości drzew.Po ciekawych zadaniach oprowadzać będzie rysunkowy bohater – Kasztaniak.

 

Ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną będzie można przebyć w dwóch wariantach do wyboru: z przewodnikiem lub samodzielnie (co ułatwią tabliczki informacyjne usytuowane na trasie). Ścieżka przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców – zarówno grup zorganizowanych, jak i turystów indywidualnych, słowem – dla wszystkich tych, którym przyroda nie jest obojętna.

 

Ścieżka powstała w ramach pierwszego etapu rewitalizacji parku na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Inwestycja była współfinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jej całkowity koszt wyniósł ponad 600 tys. zł. 

  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak

Liczba wyświetleń: 1094

powrót