Aktualności

Rok Ignacego Jana Paderewskiego

2011.05.16 15:40 , aktualizacja: 2012.02.28 14:46
Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. Jerzy Jakubik
fot. Jerzy Jakubik
fot. Jerzy Jakubik
fot. Jerzy Jakubik

15 maja br. w Łochowie (w powiecie węgrowskim), zainaugurowano obchody Roku Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas uroczystości, w imieniu marszałka Adama Struzika, samorząd Mazowsza reprezentowała członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Celem inicjatywy upamiętniającej sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego jest ukazanie jego zasług jako jednego z największych polskich pianistów i kompozytorów. Będzie to również okazja do przybliżenie idei jego działalności politycznej oraz ukazanie związków małżeństwa Paderewskich z ziemią łochowską na terenie powiatu węgrowskiego. Przedsięwzięcie związane jest ze 150. rocznicą urodzin Paderewskiego, która minęła w listopadzie 2010 r. oraz 70. rocznicą śmierci, przypadającą w tym roku.

 

Uroczystości inaugurujące Rok Ignacego Jana Paderewskiego rozpoczęły się mszą św., po której, w szkole podstawowej w Kaliskach, poświęcono tablicę, będącą symbolicznym hołdem złożonym Helenie i Ignacemu Paderewskim. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska podkreśliła znaczenie kultywowania pamięci o dziejach naszych „małych ojczyzn”. Wyraziła nadzieję, że rozpoczęte obchody wpłyną na popularyzowanie wiedzy na temat życia i dokonań państwa Paderewskich, a jednocześnie przyczynią się do promocji gminy Łochów i całego powiatu węgrowskiego.

 

W ramach Roku Ignacego Paderewskiego w powiecie węgrowskim zaplanowano cykl sesji naukowych, koncertów muzyki poważnej, projekcji filmowych i konkursów, które mają przypomnieć dokonania zasłużonego Polaka.

 

W majątku należącym do pierwszego premiera II Rzeczpospolitej znajdującym się na terenie powiatu węgrowskiego, utworzono w 1924 r. szkołę dla dziewcząt. Inicjatorką jej powstania była żona Paderewskiego – Helena. Następnie, na ziemiach będących własnością kompozytora, powstała szkoła powszechna. Helena Paderewska, jako jej fundatorka, zapewniła lokal, wyposażenie i utrzymanie nauczycielek. Do ostatnich dni Helena Paderewska czuwała osobiście nad oświatą w regionie. Przed śmiercią przekazała 3 ha ziemi pod budowę kolejnego obiektu służącego edukacji. Ostatnia wola Paderewskiej została spełniona dopiero w 1969 r., kiedy to została oddana do użytku nowa szkoła. Obecnie w budynku znajduje się Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa ,,Julin" im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach.

Liczba wyświetleń: 1179

powrót