Aktualności

Uroczystości historyczne w powiecie kozienickim

2011.05.16 15:35 , aktualizacja: 2012.02.28 14:47

Autor: Katarzyna Wójcicka, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W niedzielę 15 maja br. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Leszek Ruszczyk wziął udział w uroczystościach upamiętniających walki Armii Prusy i 31 Pułku Strzelców Kaniowskich w powiecie kozienickim we wrześniu 1939 r.

 

Jednym z elementów uroczystości była rekonstrukcja historyczna odwrotowych walk Armii  Prusy i 31 Pułku Strzelców Kaniowskich pt. ,,Maszerują Strzelcy”. W jej ramach  Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych przedstawiło wydarzenia z dni 10-16 września 1939 r. na terenach odwrotowych walk Armii „Prusy” i 31 pułku piechoty Strzelców Kaniowskich. Kanwą spektaklu była  przeprawa piechoty i Wileńskiej Brygady Kawalerii przez Wisłę na odcinku Świerże Górne - Magnuszew po zniszczeniu maciejowickiej przeprawy mostowej, oraz przedzieranie się 31 pułku piechoty ku Wiśle aż do zwycięskiej bitwy pod Basinowem 15 września. Pokaz z udziałem piechoty polskiej i niemieckiej, kawalerii polskiej i ciężkiego sprzętu kołowego dopełniały efekty pirotechniczne.  

 

Dwudniowym uroczystościom towarzyszyła wystawa: „Kozienice’39. Agresja niemiecka i okupacja Kozienic w fotografii ze zbiorów Michała Woźnego” oraz spotkanie z producentami i projekcja filmu „Korespondent Bryan” w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka.
 

Członek Zarządu Leszek Ruszczyk w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego złożył wieniec przy kwaterach żołnierskich na cmentarzu w Ryczywole. Oddając hołd poległym bohaterom, podziękował władzom powiatu za zorganizowanie uroczystości, które nie tylko przybliżają historię narodu polskiego młodym pokoleniom, ale również pozwalają wpajać im takie podstawowe podstawowych wartości, jak patriotyzm, honor, braterstwo oraz służba drugiemu  człowiekowi.

 

Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Starostwo Powiatowe w Kozienicach, Gminę Kozienice oraz Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM
  • Archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 1220

powrót