Aktualności
Misja Gospodarcza do Kazachstanu zakończona sukcesem
2011.05.04 14:05 , aktualizacja: 2012.02.28 15:05
Autor: A.Jędrzejczak, S.Sztark, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
W dniach 26 - 30 kwietnia 2011 r. pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika odbyła się Misja Gospodarcza do Kazachstanu. Przedsiębiorcy z Mazowsza oraz przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego złożyli oficjalną wizytę w Obwodzie Akmolińskim, gdzie spotkali się z lokalnymi władzami oraz reprezentantami środowisk biznesowych.
Głównym celem Misji było nawiązanie współpracy między mazowieckimi i kazachstańskimi przedsiębiorcami. Spotkania z blisko 80 kazachskimi firmami odbyły się w miastach Ałma-Aty, Kokshetau i Astana.
Wizyta umożliwiła przedsiębiorcom zapoznanie się z możliwościami współpracy przedsiębiorców z Mazowsza z partnerami z Kazachstanu. Odbyły się indywidualne spotkania branżowe i kooperacyjne, w których wzięli udział przedstawiciele: Ambasady RP w Astanie, Narodowej Gospodarczej Izby Soyuz ATAMEKEN, Krajowej Agencji Eksportu i Inwestycji KAZNEX INVEST S.Aoraz reprezentanci stowarzyszeń i organizacji biznesowych, zainteresowanych nawiązaniem kontaktów z Mazowszem. Przedsiębiorcy odwiedzili także kazachstańskie zakłady produkcyjne.
Delegacja województwa mazowieckiego spotkała się również z Polonią zamieszkującą Ałma-Atę oraz Kokshetau. W stolicy Obwodu marszałek Adam Struzik, wspólnie z Sergejem Aleksandrowiczem Diaczenko, Akimem Obwodu Akmolińskiego, uczestniczył w konferencji prasowej z udziałem lokalnych i państwowych dziennikarzy.WAstanie spotkał się z Abdibekovem Nurmukhambetem Kanapievichem, Wiceministrem Przemysłu i Handlu Republiki Kazachstanu, Yerlanem Kozhagapanovem, zastępcą Akima Miasta Astana, a także z Arcybiskupem Metropolitą Archidiecezji Najświętszej Marii Panny w Astanie, Przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Kazachstanu, Tomaszem Peta. Uwieńczeniem wizyty było złożenie przez przedstawicieli Samorządu Województwa Mazowieckiego kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym represjonowane Polki, więzione w obozie pracy ALŻIR /Akmoliński Łagier Żon Izmiennikov Rodiny/, w miejscowości Akmol k/Astany, gdzie aktualnie znajduje się Muzeum Ofiar Represji Politycznych i Totalitaryzmu (utworzone 31 maja 2007 r.).
W Misji wzięli udział: Wiesława Krawczyk, radna województwa mazowieckiego, Tomasz Waźbiński, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka, Piotr Guzowski, Prezes Polsko – Kazachstańskiej Izby Handlowo – Przemysłowej, przedstawiciele Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. oraz reprezentacje przedsiębiorstw z naszego regionu tj. LAZELL PARFUMS Sp. z o.o. – branża kosmetyczna, P.H.U. MSAD s.c. – sprzedaż hurtowa owoców i warzyw, projektowanie zieleni publicznej oraz prywatnych ogrodów, P.P.H. SHEPA – producent kostiumów kąpielowych oraz odzieży fitness, ARSO Polański Sp. z o.o. – producent opakowań kartonowych, AUTO-HIT Sp. z o.o. – konstrukcje stalowe, naczepy, zabudowy samochodowe, ORZEŁ – INSTAL – klimatyzacja i wentylacja, TSL – SILESIA Sp. z o.o. o/Warszawa – kompleksowa obsługa logistyczna handlu międzynarodowego, FUTURA – BUS – sprzedaż autobusów i pojazdów ciężarowych nowych i używanych, Gospodarstwo Rolno – Szkółkarskie ARNO – producent materiału szkółkarskiego (drzewka owocowe), bioArcus Sp. z o.o. – producent urządzeń i produktów przeciwdziałających uciążliwym zapachom m.in. przemysłowym i komunalnym.
Organizatorami wizyty byli: Kancelaria Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Polsko – Kazachstańska Izba Handlowo – Przemysłowa oraz Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Agencji Rozwoju Mazowsza S.A., a także Niezależna Asocjacja Przedsiębiorców Kazachstanu.
Obwód Akmoliński Republiki Kazachstanu jest regionem partnerskim województwa mazowieckiego od marca 2007 r.To jeden z 14 obwodów Republiki Kazachstanu i podobnie jak Mazowsze jest regionem stołecznym. Główne obszary współpracy to ochrona zdrowia, polityka społeczna, gospodarka, turystyka, nauka, kultura, ochrona środowiska, rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze oraz kwestie związane z transportem i łącznością.
Kazachstan jest atrakcyjnym i perspektywicznym partnerem gospodarczym dla Polski. Obroty handlowe w 2009 r. przekroczyły 1,3 mld USD. Charakteryzuje się rosnącą dynamiką wzrostu. Dużą wagę przykłada do rozwoju przemysłu przetwórczego, ochrony zdrowia, rozwoju infrastruktury i telekomunikacji. Jest znaczącym importerem mięsa, wyrobów mleczarskich, owoców, leków, kosmetyków, dań gotowych, środków czystości oraz odzieży. Posiada jedne z największych na świecie zapasów ropy naftowej i rud metali. Rynek z graniczącymi krajami szacuje się na 50 mln konsumentów. Od stycznia 2011 r. Kazachstan jest w unii celnej z Białorusią i Rosją, co umożliwia stosowanie uproszczonych procedur w transporcie towarów oraz certyfikacji.
Liczba wyświetleń: 966
powrót