Aktualności

Małachowianka jak nowa

2011.04.28 10:45 , aktualizacja: 2012.02.28 15:12

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka


27 kwietnia br. w Płocku odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka Marcina Kierwińskiego i prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Płock ma duże szanse na otrzymanie dofinansowania na rewitalizację najstarszej szkoły w Polsce.

 

Zakończyły się konsultacje społeczne na temat rewitalizacji I Liceum Ogólnokształcącego  im. Stanisława Małachowskiego. Projekt otrzymał ponad 200 pozytywnych opinii. Na najbliższym posiedzeniu Zarząd Województwa Mazowieckiego podejmie decyzję o dopisaniu projektu Małachowianki do listy projektów kluczowych.

 

Wicemarszałek Marcin Kierwiński podkreślił, że Małachowianka to nie tylko obiekt zabytkowy, ale również element polskiej historii i tradycji. Przyznał, że chociaż nie jest jeszcze przesądzone na jak duże wsparcie może liczyć projekt remontu najstarszej polskiej szkoły, z pewnością nie będzie to mniej niż 50 proc. środków potrzebnych na inwestycję. Szacunkowy koszt projektu to 29,6 mln zł.

 

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zapewnił, że w zależności od wielkości wsparcia unijnego, samorząd miasta dołoży pozostałą część kwoty potrzebnej na remont Małachowianki. W jego ocenie pierwsze prace mogłyby się rozpocząć po wakacjach. Cała inwestycja trwałaby dwa lata.

 

Szkoła nosząca obecnie nazwę Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, zwana Małachowianką, została założona w 1180 r., jest najstarszą z istniejących nieprzerwanie w tym samym miejscu szkół w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Powstała ona przy kolegiacie św. Michała. Pierwszymi wykładowcami byli zakonnicy – benedyktyni, a następnie kanonicy regularni. Do dziś zachowało się pochodzące z XIII wieku skrzydło szkoły z gotycką wieżą (XV w.). W 1626 r. jezuici otworzyli tu uczelnię opartą na szkole średniej. Z okresu pobytu jezuitów zachowało się XVII-wieczne skrzydło szkoły. Po kasacie zakonu jezuitów w 1773 r. szkoła została upaństwowiona, a opiekę nad nią przejął KEN. Jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, pod opieką Płockiego Koła Macierzy Szkolnej otworzono Gimnazjum Polskie na bazie Gimnazjum Gubernialnego. Było to gimnazjum męskie. W 192 r. otrzymało ono imię Marszałka Stanisława Małachowskiego. W okresie okupacji hitlerowskiej – jak wszystkie inne szkoły – Małachowianka była nieczynna. Początkowo były w niej koszary SS, a potem niemiecki szpital wojskowy.

 

Szkoła została ponownie otwarta 18 lutego1945 r. W latach 1961-1964 zbudowano nowe skrzydło. W roku 1980 uroczyście obchodzono 800-lecie szkoły. To wtedy otwarte zostało muzeum szkolne, a na gotyckiej wieży zamontowano kopułę astronomiczną. W 1979 r. LO zostało odznaczone Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Ostatnia rozbudowa szkoły miała miejsce w latach 2000-2001. Wówczas szkoła zyskała nowoczesny blok sportowy.

  • fot. Biuro Prasowe
  • fot. Biuro Prasowe

Liczba wyświetleń: 1474

powrót