Aktualności
Współpraca polsko-norweska w zakresie zarządzania informacją przestrzenną
2011.04.21 15:30 , aktualizacja: 2012.02.28 15:17
Autor: oprac. Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Analiza i ocena zagrożeń oraz szanse związane z realizacją „Projektu norweskiego” stały się przedmiotem dyskusji podczas posiedzenia Rady Programowej Projektu. Spotkaniu, które odbyło się 21 kwietnia br., przewodniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Projekt „Wypracowanie i wdrożenie innowacyjnych metod integracji danych katastralnych, mapy zasadniczej i Bazy Danych Topograficznych oraz modernizacja usług publicznych świadczonych przez służbę geodezyjną i kartograficzną” realizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Głównym Geodetą Kraju oraz samorządami powiatu piaseczyńskiego i miasta Płocka. Merytorycznego wsparcia w opracowaniu jego założeń, a także w pokonywaniu kolejnych etapów realizacji udziela Mazowszu przedstawiciel norweskiej geodezyjnej administracji publicznej. Z uwagi na tę współpracę przedsięwzięcie określane jest „Projektem norweskim”.
Jego głównym celem jest poprawa jakości zadań wykonywanych przez administrację publiczną w zakresie prowadzenia, udostępniania i aktualizowania publicznych rejestrów geodezyjnych. Posiedzenie Rady Programowej stało się okazją do zaprezentowania stanu realizacji przedsięwzięcia oraz omówienia zagrożeń związanych z wdrażaniem w życie poszczególnych jego etapów. Marszałek Adam Struzik podkreślił, że rozwój gospodarczy regionu jest uwarunkowany możliwościami dostępu do aktualnych danych przestrzennych, bez których dziś nie może być mowy o rzetelnej ocenie możliwości inwestycyjnych, monitoringu zmian w regionie, opracowywaniu strategii i podejmowaniu decyzji. Marszałek zaprezentował m.in. wpływającą na realizację projektu sytuację powiatu piaseczyńskiego, poruszył kwestię zagrożenia związanego z przyjęciem ostatecznego modelu danych oraz z produkcyjnym wdrożeniem systemów informatycznych.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a przewidywany termin jego realizacji przedłużony został do końca kwietnia 2012 roku.
Liczba wyświetleń: 1145
powrót