Aktualności

Pierwsze podsumowanie zmian w siedleckim szpitalu

2011.04.15 15:15 , aktualizacja: 2012.02.29 08:03
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska
fot. arch. MSW w Siedlcach
fot. arch. MSW w Siedlcach

Od 1 stycznia br. szpital wojewódzki w Siedlcach funkcjonuje jako spółka z o.o. pod nazwą „Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach”. Jest jednym z pięciu podległych samorządowi województwa szpitali, które zostały przekształcone. 15 kwietnia br. marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski odwiedzili placówkę, aby wraz z dyrekcją i pracownikami podsumować pierwsze miesiące działalności w nowej formule.

 

Chciałem osobiście porozmawiać zarówno z dyrekcją, jak i z całym personelem szpitala, aby dowiedzieć się, jak wszystkie grupy zawodowe oceniają proces przekształcenia, jakie mają sugestie i obawy. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że wszyscy podchodzą do tych zmian z dużą życzliwością i otwartością. A co najważniejsze, widzą w nich szansę na poprawę nie tylko sytuacji szpitala, ale także swojej własnej – podkreślił marszałek Adam Struzik.

 

Co po pierwszym stycznia zmieniło się dla pacjentów szpitala? Dla korzystających z usług placówki w ramach NFZ bezpieczeństwo wykonywania świadczeń pozostało na tym samym poziomie. Wkrótce pojawi się natomiast dodatkowa oferta – komercyjna dla osób chcących odpłatnie wykonać określone badania. Uruchomione zostaną także nowe przychodnie świadczące usługi zarówno komercyjne, jak i w ramach NFZ: program profilaktyki przedwczesnej miażdżycy i nagłej śmierci serca (komercyjna) oraz endokrynologiczna (NFZ i komercyjna). Będą także otwarte poradnie komercyjne w takim samym zakresie jak w ramach kontraktu z NFZ tj: kardiologiczna, chirurgiczna, ortopedyczna, neurologiczna, okulistyczna, laryngologiczna itd. Dzięki tym usługom skróci się czas oczekiwania na wizytę lub badania wykonywane w ramach NFZ, część pacjentów wybierze usługi odpłatne i zwolni miejsce w kolejce dla innych.

 

Przekształcenie to także szansa dla załogi. Oznacza bowiem, że lekarze nie muszą już szukać możliwości dodatkowego zarobku poza szpitalem. Taką możliwość mają na miejscu, w szpitalu. A to z kolei korzyści także dla pozostałego personelu – pielęgniarek i salowych. Wzrasta również bezpieczeństwo zatrudnienia, ponieważ wraz z otwarciem nowych poradni specjalistycznych, szpital może zaoferować więcej usług. Dla załogi ważna jest także obietnica podziału zysku – część wypracowanych środków będzie wchodziła w skład funduszu wynagrodzeń.

 

Dzięki dodatkowej ofercie dla pacjentów komercyjnych powinny wzrosnąć zyski szpitala, dzięki czemu będzie on dysponował środkami na dodatkowe remonty i inwestycje, m.in. zakup sprzętu i aparatury. Zarząd szpitala szacuje, że działalność komercyjna wyniesie maksymalnie 15 proc. całej działalności. Nie zakłóci to przy tym wykonywania świadczeń w ramach NFZ, które w dalszym ciągu będą podstawowym zadaniem placówki. Dzięki zmianom spółka ma także łatwiejszy dostęp do kredytów i pożyczek przeznaczonych na rozwój, a zarząd – większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących tego, na co chce przeznaczać wypracowane środki.

------------------------------------------------------------------------------ 

W przeciwieństwie do pozostałych przekształconych placówek szpital w Siedlcach miał dobrą sytuację finansową, jego reorganizacja nie była więc sposobem na odcięcie balastu w postaci zadłużenia. To natomiast szansa na dynamiczny rozwój placówki i poszerzenie oferty leczniczej.

 

Decyzję o przekształceniu pięciu mazowieckich szpitali władze Mazowsza podjęły w lipcu 2009 roku.  Proces przekształcenia trwał ponad rok. W tym celu zostały zarejestrowane spółki ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa. Równolegle prowadzone były dwa procesy – likwidacji Zakładów Opieki Zdrowotnej i rejestracja spółek. Od pierwszego stycznia br. dwie placówki zaczęły funkcjonować jako spółki. Jedną z nich jest właśnie szpital w Siedlcach. Kontrakty z NFZ pozostały na dotychczasowym poziomie, na czele spółek stanęli prezesi, zmieniły się nazwy placówek i co najważniejsze – możliwości rozwoju.

Liczba wyświetleń: 1109

powrót