Aktualności

Jak zwiększyć zatrudnienie w Polsce?

2011.04.13 11:30 , aktualizacja: 2012.02.29 09:16

Autor: Arleta Dębkowska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W dniach 11 -12 kwietnia br. w Warszawie odbyła się konferencja „Aktywizacja Zawodowa  - nowe spojrzenie”. W spotkaniu zorganizowanym przez PKPP Lewiatan uczestniczył wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Celem konferencji było wskazanie zakresu współpracy państwowych i prywatnych agencji pracy. Przedstawiono rozwiązania z innych krajów europejskich na rzecz aktywizacji zawodowej najtrudniejszych grup bezrobotnych oraz pokazano, jak powinna być realizowana współpraca, aby służyła wzrostowi zatrudnienia. Pierwszego dnia konferencji odbył się panel dyskusyjny pt. „Rynek pracy – wyzwania dla Polski i Europy”.

 

Drugiego dnia dyskutowano nt. efektywnej polityki rynku pracy oraz przedstawiono, jak powinna wyglądać współpraca powiatowych urzędów pracy z pracodawcami oraz jak poprawić efektywność usług rynku pracy. Omówiono również strategię „Europa 2020”, której jednym z priorytetów jest rozwój gospodarki o wysokim poziomie zatrudnienia. W większości krajów Europy pasywny model rynku pracy - oparty na wypłacaniu zasiłków i innych świadczeń na rzecz bezrobotnych - odchodzi do przeszłości. Jego miejsce zajmuje model aktywny, którego celem jest aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy oraz próba szybkiego i efektywnego włączenia ich w szeregi pracujących.

  • fot. archiwum PKPP Lewiatan
  • fot. archiwum PKPP Lewiatan

Liczba wyświetleń: 1057

powrót