Aktualności

50-lecie funkcjonowania Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie

2011.04.04 12:15 , aktualizacja: 2012.02.29 09:34

Autor: oprac. H. Ajdukiewicz (ZD), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. arch. MSS
  • fot. arch. MSS
  • fot. arch. MSS
  • fot. arch. MSS
  • fot. arch. MSS
  • fot. arch. MSS
  • fot. arch. MSS
  • fot. arch. MSS
  • fot. arch. MSS

1 kwietnia br. w Teatrze Polskim odbyła się jubileuszowa gala Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie. W trakcie uroczystości, w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, wicemarszałkowie: Marcin Kierwiński i Krzysztof Grzegorz Strzałkowski wręczyli dyrektorowi szpitala Jarosławowi Rosłonowi Medal Pamiątkowy "Pro Masovia".

 

Międzyleski Szpital Specjalistyczny już od pół wieku świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia. Dzisiaj to prężnie działająca placówka, która dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego zapewnia swoim pacjentom kompleksową opiekę na najwyższym poziomie.

 

Wręczając odznaczenie, wicemarszałek Marcin Kierwiński podkreślił, że Międzyleski Szpital Specjalistyczny to chluba naszego regionu, a otrzymane wyróżnienie to symboliczne podziękowanie za pomoc jakiej placówka udziela pacjentom nie tylko z Mazowsza, ale i całej Polski. Życzył także pracownikom satysfakcji z podejmowanych działań oraz kolejnych cennych przedsięwzięć.

 

Gratulując pięknego jubileuszu, wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski powiedział, że uroczystość jest uwieńczeniem długoletniego i niełatwego zdobywania przez placówkę zaufania i prestiżu. To także doskonały moment, aby podzielić się sukcesami i doświadczeniami zdobytymi podczas wieloletniej działalności szpitala – dodał. 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Centralny Szpital Kolejowy oddano do użytku 31 października 1960 r., początkowo liczył 362 łóżka. Wyposażony został w najnowocześniejszy w tamtych czasach sprzęt i aparaturę medyczną. Funkcjonowały wówczas: trzy oddziały wewnętrzne - neurologiczny, położniczo-ginekologiczny, dwa oddziały chirurgiczne, z których jeden został później przemianowany na oddział  torakochirurgii, oddział anestezjologii, laboratorium oraz zakłady: radiologii, anatomii patologicznej, fizykoterapii i apteka. Powstawały także oddziały – urologii, okulistyki, położniczy, noworodkowy oraz punkt krwiodawstwa. W lipcu 1962 r. zwiększono liczbę łóżek w szpitalu do 450. W tym samym czasie uruchomiono także przychodnię przyszpitalną. Rok później na II oddziale  wewnętrznym został zorganizowany Ośrodek Nadzoru i Intensywnej Terapii Kardiologicznej, na którym sześć lat później zaczęto wszczepiać stymulatory serca. W 1966 r., w zakładzie radiologii, powstała pracownia badań naczyniowych i angiokardiograficznych, a w 1968 r. – sala reanimacyjna zaprojektowana przez tutejszy zespół anestezjologów.

 

Od roku 1983 rozpoczął się „boom inwestycyjny”. W stanie surowym zamkniętym wykończono blok operacyjny i przychodnię przyszpitalną. Na początku lat 90-tych przystąpiono do budowy ośmiokondygnacyjnego bloku D z 6 salami operacyjnymi, centralną sterylizatornią, blokiem intensywnego nadzoru na 22 łóżka, zakładem szybkiej diagnostyki. Kolejne budynki E i F miały obejmować centralną kuchnię, budynek główny oraz budynek przychodni specjalistycznej. Jednak od połowy lat 90-tych praktycznie rozbudowa szpitala została wstrzymana.

 

W styczniu 1999 r. organem założycielskim Szpitala został Samorząd Województwa Mazowieckiego. W latach 2002-2009 w placówce zrealizowano szereg inwestycji budowlanych, zakupiono nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną. Większość środków szpital uzyskał od Samorządu Województwa Mazowieckiego. W 2004 r. pozyskano środki unijne w ramach programu ZPORR na wyposażenie i dostosowanie pomieszczeń dla pracowni naczyniowej-hemodynamicznej.

 

W roku 2005 Centralny Szpital Kolejowy w Warszawie-Międzylesiu przyjął nazwę – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Natomiast w roku 2007 w wyniku procesu restrukturyzacji do Międzyleskiego Szpitala przyłączono Szpital Dermatologiczny im. św. Łazarza oraz Szpital im. dr. Okońskiego w Warszawie.

 

Obecnie w ciągu roku szpital przyjmuje blisko 22 tys. pacjentów. Personel medyczny stale podnosi swoje kwalifikacje, działa na arenie naukowo-szkoleniowej, biorąc udział w sympozjach, szkoleniach i konferencjach w kraju i za granicą. Wielu lekarzy jest autorami publikacji naukowych cenionych na całym świecie i niekwestionowanymi autorytetami w swoich dziedzinach. Długoletnie doświadczenie kadry medycznej oraz stale rozwijana i modernizowana baza sprawiają, że szpital cieszy się niesłabnącym uznaniem i renomą oraz ma znaczące sukcesy w świadczeniu usług medycznych na najwyższym poziomie. W styczniu 2006 r. uzyskał Certyfikat ISO 9001:2008 w zakresie lecznictwa szpitalnego, ambulatoryjnego lecznictwa specjalistycznego, podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostyki i rehabilitacji.

 

 

Liczba wyświetleń: 1889

powrót