Aktualności

Będą regiony przejściowe?

2011.04.01 15:15 , aktualizacja: 2013.06.18 12:13

Autor: Nina Małachowska (KM), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik w dniach 29 marca – 1 kwietnia br. wziął udział w 129. posiedzeniu Prezydium Komitetu Regionów, 89. Sesji Plenarnej Komitetu Regionów oraz spotkaniach Grupy Politycznej EPP (Europejskiej Partii Ludowej) w Brukseli.

 

29 marca w Komitecie Regionów przeprowadzono warsztaty na temat terytorialnego ujęcia rozwoju zarządzania wielopoziomowego, zdecentralizowanej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz roli władz regionalnych i lokalnych na rzecz wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu. Zaprezentowano też Europejski Portal Współpracy Zdecentralizowanej.

 

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia posiedzenia plenarnego było wystąpienie Komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego. Komisarz mówił o panującej atmosferze „zaciskania pasa” w dobie kryzysu, ale wyraził nadzieję, że uda się uzyskać kompromis dotyczący budżetu na 2012 rok oraz na nowy okres finansowania do roku 2020. Stwierdził także, że budżet UE powinien być traktowany jako element działań przeciwkryzysowych.

  

Budżet Unii Europejskiej to głównie inwestycje i transfery do sfery społecznej. Komisarz w swoim wystąpieniu bardzo pozytywnie wyrażał się o Polityce Spójności, z której korzystają wszyscy. Zwrócił także uwagę na sytuację tzw. regionów przejściowych (to regiony, które w kolejnym okresie programowania mogą stracić status regionów konwergencji, gdyż przekroczyły poziom 75% średniego unijnego PKB na osobę.) Są to regiony charakteryzujące się znacznym zróżnicowaniem wewnętrznym (w dużej części regiony stołeczne) lub takie, które ucierpiały wskutek kryzysu gospodarczego. Komisarz Janusz Lewandowski wyraźnie opowiedział się za tym, aby takie regiony mogły korzystać z dotychczasowych środków finansowych w ramach Polityki Spójności i podkreślił, że kategoria tzw. regionów przejściowych jest potrzebna w Unii Europejskiej. Kwestia ustalenia budżetu na 2012 rok nie należy do najłatwiejszych, ale Komisarz jest przekonany, że uda się wygenerować zadowalające środki dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 

Najważniejszym dokumentem poddanym pod głosowanie 1 kwietnia było sprawozdanie w sprawie spójności oraz wyznaczenie kierunków, w jakich Polityka Spójności będzie modyfikowana. Z punktu widzenia województwa mazowieckiego bardzo ważna była propozycja utworzenia nowej kategorii regionów tzw. regionów pośrednich (inaczej regionów przejściowych), w których PKB per capita wynosi pomiędzy 75% a 90%. W opinii, którą przyjął Komitet Regionów, została uwzględniona nowa kategoria regionów pośrednich. Ponadto, w kwestii budżetu Komitetu Reginów na rok 2012 w wyniku głosowania, zwyciężyła opcja oszczędnościowa, co oznacza że budżet KR został zwiększony tylko o 2,91%.

  • fot. Nina Małachowska
  • fot. Nina Małachowska
  • fot. Nina Małachowska
  • fot. Nina Małachowska
  • fot. Nina Małachowska

Liczba wyświetleń: 1814

powrót