Aktualności

Mazowsze i Trydent - szanse współpracy

2011.03.16 12:40 , aktualizacja: 2012.02.29 10:41
Autor: A. Stabińska, T. Waźbiński, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
żródło: www.provincia.tn.it

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik spotkał się z Prezydentem Autonomicznej  Prowincji Trydentu Lorenzo Dellai. Rozmowy dotyczyły perspektyw współpracy województwa mazowieckiego z włoskim regionem.

 

Szefowie regionów podkreśli, że wymiana doświadczeń pomiędzy podmiotami gospodarczymi i kulturalnymi, które zostaną zaangażowane w projekty wpłynie korzystnie na bardziej dynamiczny rozwój obu obszarów. Podczas dyskusji omówili możliwe obszary współdziałania, do których należą m.in. budowa szerokopasmowego Internetu, przemysł rolno-spożywczy, zarządzanie energią, budownictwo energooszczędne, przetwórstwo odpadów, drogownictwo i kolejnictwo.

 

Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że województwo mazowieckie jest obszarem atrakcyjnym inwestycyjnie zarówno pod względem położenia geograficznego, jak również kluczowej roli, jaką odgrywa w krajowej gospodarce. Łączy potencjał przemysłowy, posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę telekomunikacyjną, potencjał rolniczy i najbardziej produktywne zasoby ludzkie w kraju, tworząc tym samym nieograniczoną perspektywę szybkiego zwrotu zainwestowanych środków.

 

Poinformował, że w województwie mazowieckim działa Agencja Rozwoju Mazowsza, która służy wszelką pomocą inwestorom lub przedsiębiorcom zainteresowanym współpracą z polskimi partnerami.

 

Prezydentem Lorenzo Dellai, w ramach wizyty w Polsce, uczestniczył także, razem z przedstawicielami podmiotów gospodarczych i turystycznych Trydentu, w seminarium zorganizowanym w ramach projektu „Trydent spotyka Warszawę. Szanse współpracy gospodarczej i turystycznej”.

 


Autonomiczna Prowincja Trydentu to region usytuowany na północnym wschodzie Włoch. Leży w samym sercu Dolomitów, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Wyróżnia się specjalną autonomią i dynamizmem rozwoju gospodarczego, dzięki czemu jakość życia oraz stopień zamożności mieszkańców tego obszaru jest najwyższy zarówno we Włoszech, jak i Europie.

 

Turystyka i rolnictwo to dwie dziedziny, z których pochodzi źródło dochodów regionu. W urodzajnych dolinach prowincji uprawia się winorośl, owoce, pszenicę i ziemniaki. Rozwinięta jest eksploatacja lasów oraz przemysł samochodowy, lotniczy, drzewny i spożywczy. W górskich rejonach hoduje się bydło. Region jest ważnym ośrodkiem produkcji energii elektrycznej, głównie dzięki licznym elektrowniom wodnym.


Przez przełęcz Brenner przebiega transalpejski szlak komunikacyjny - najdogodniejsza linia tranzytowa stanowiąca połączenie Niemiec z Włochami  (austriacka autostrada A13 i włoska autostrada A22).

 

Trydent, dzięki najnowocześniejszej infrastrukturze oraz doskonałym warunkom przyrodniczym jest komfortowym miejscem do uprawiania narciarstwa. W regionie znajdują się też liczne uzdrowiska oraz Park Narodowy Stelvio – atrakcja turystyczna prowincji.

Liczba wyświetleń: 974

powrót