Aktualności

Przedstawiciele województw o rozwoju polskiej wsi

2011.03.11 12:00 , aktualizacja: 2012.02.29 10:48

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

O funkcjonowaniu i tworzeniu regionalnych programów odnowy wsi, systemach wsparcia rozwoju obszarów wiejskich oraz możliwościach związanych z utworzeniem funduszu sołeckiego dyskutowali członkowie zarządów wszystkich województw podczas spotkania w Kamieniu Śląskim, które odbyło się w dniach 9-10 marca br. Mazowsze reprezentowała członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka pod hasłem „Ocena działania ustawy o funduszu sołeckim, prace nad nowelizacją oraz oczekiwania w stosunku do samorządów województw co do wdrożenia funduszu sołeckiego w Polsce”. Minister zaprezentował, zaobserwowane na terenie całego kraju, efekty funkcjonowania funduszu i przedstawił stan trwających obecnie prac nad nowelizacją ustawy o funduszu sołeckim.

 

Na przykładzie konkretnych miejscowości dyskutowano na temat dynamizacji rozwoju terenów rolniczych. Wysłuchano m.in. referaty pt. „Wielkopolski program odnowy wsi jako instrument upowszechniania funduszu sołeckiego”, „Odnowa wsi jako przemyślana polityka gminy wobec społeczności wiejskich” czy „Aktywizacja w gminie wiejskiej Dzierżoniów jako przykład działania metody odnowy wsi”. Ponadto dyrektorzy departamentów zajmujących się rozwojem obszarów wiejskich województw opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego omówili funkcjonowanie programów odnowy wsi w tych regionach.

 

Prezentacje i referaty wywołały dyskusję na temat możliwości promowania funduszu sołeckiego w powiązaniu z tworzeniem i funkcjonowaniem regionalnych programów odnowy wsi. Członkowie zarządów rozmawiali na temat stworzenia takiego modelu programu, który mógłby być wzorem dla wszystkich województw. Zaplanowano kontynuację rozmów podczas kolejnego spotkania, które ma się odbyć w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

  • fot. arch. Opolskiego...
  • fot. arch. Opolskiego...
  • fot. arch. Opolskiego...
  • fot. arch. Opolskiego...

Liczba wyświetleń: 1268

powrót