Aktualności

Uroczyste obchody 180. rocznicy śmierci generała Franciszka Żymirskiego

2011.02.28 11:25 , aktualizacja: 2012.02.29 11:05
Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot. Arleta Dębkowska
fot. Arleta Dębkowska
fot. Arleta Dębkowska
fot. Arleta Dębkowska

W kościele św. Klemensa w Klembowie odbyły się obchody 180. rocznicy śmierci generała Franciszka Żymirskiego. Patronat nad uroczystością objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W spotkaniu, które odbyło się 26 lutego br., wziął udział m.in. wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.


Po mszy świętej w intencji generała Żymirskiego, reprezentujący samorząd województwa wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową. W trakcie uroczystości przybliżono sylwetkę generała, omówiono jego działalność oraz zasługi dla naszego kraju.

 

Franciszek Żymirski urodził się w Krakowie 5 października 1779 roku jako syn Józefa i Marianny z Łuckich. W domu rodzinnym otrzymał staranne wykształcenie ogólne, opanował język francuski, niemiecki, łacinę. Jako kilkunastoletni chłopiec zaciągnął się do wojska i z mundurem nie rozstawał się już do końca życia. W swojej żołnierskiej służbie uczestniczył w 11 kampaniach wojennych, w których stoczył 27 bitew i potyczek. Brał udział m.in. w Powstaniu Kościuszkowskim, w walkach pod Legnano, Weroną i Magnano. W 1830 roku otrzymał stopień generała dywizji. Za swoje zasługi na polu walki został uhonorowany wieloma odznaczeniami. Generał zginął 25 lutego 1831 roku w bitwie pod Olszynką Grochowską. W 1834 roku prochy Franciszka Żymirskiego przewieziono do Klembowa i pochowano w podziemiach miejscowego kościoła, odbudowanego dzięki pomocy generała.

Liczba wyświetleń: 1288

powrót