Aktualności
Dwa szpitale marszałkowskie spółkami, kolejne od lutego
2011.01.25 15:45 , aktualizacja: 2015.07.17 13:57
Autor: tekst: Biuro Prasowe video: M.Guzowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Od 1 stycznia br. pierwsze dwa szpitale Samorządu Województwa Mazowieckiego funkcjonują jako spółki – szpital bródnowski i szpital wojewódzki w Siedlcach. W pierwszym kwartale roku zmiany czekają kolejne – Centrum Stomatologii w Warszawie oraz Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu.
Jakie zmiany czekają pacjentów? Dla korzystających z usług placówki w ramach NFZ – praktycznie żadne. Pojawia się jednak dodatkowa oferta – komercyjna dla osób chcących odpłatnie wykonać określone badania. To z kolei szansa dla szpitala na podreperowanie budżetu i rozwój placówki. A to już dobra informacja dla wszystkich pacjentów.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przypomniał, że w ubiegłym roku samorząd województwa rozpoczął proces przekształcenia pięciu szpitali w sześć spółek. Podkreślił, że jest to proces bardzo trudny i skomplikowany. Wiąże się z przejęciem zadłużenia szpitali. Marszałek dodał, że samorząd województwa widzi jednak szansę na rozwój placówek – większą konkurencyjność na rynku, łatwiejszy dostęp do kredytów, szybszą ścieżkę decyzyjną i, to co najważniejsze, szerszą ofertę dla pacjentów.
Prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Warszawie Teresa Bogiel przyznała, że przekształcenie to duża mobilizacja dla całego szpitala, zarówno dyrekcji, jak i personelu. Zaznaczyła też, że to szansa na pełne wykorzystanie kadry medycznej. Praca komercyjna po godzinach czy w weekendy to przecież zysk nie tylko dla placówki, ale i personelu – podkreśliła.
W lipcu 2009 roku władze Mazowsza podjęły decyzję o przekształceniu pięciu szpitali: Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego, Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu, Wojewódzkiego Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji im. Prof. Mariana Weissa STOCER w Konstancinie Jeziornie oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach.
Przesłanki do przekształcenia były różne. Od konieczności odcięcia balastu jakim jest zadłużenie, z czym mamy do czynienia w przypadku szpitala bródnowskiego, aż do stworzenia nowych możliwości rozwoju. Tu dobrym przykładem może być szpital w Siedlcach, gdzie za przekształceniem opowiadała się od dłuższego czasu sama placówka, widząc w tym szansę m.in. na poszerzenie oferty leczniczej.
Przekształcenie to także szansa na rozwój zakładów, które finansowo dobrze sobie radzą. W takiej sytuacji jest np. Centrum Stomatologii w Warszawie, które rozpocznie funkcjonować jako spółka jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Centrum znajduje się w dobrej sytuacji finansowej i nie ma problemów z bieżącym regulowaniem własnych zobowiązań. W praktyce jednak ograniczony zakres świadczeń refundowanych w ramach NFZ (tzw. koszyk świadczeń) sprawia, że pacjenci mają bezpłatny dostęp tylko do ograniczonych świadczeń. Przekształcenie w spółkę da szansę placówce na równoprawne konkurowanie na rynku z prywatnymi placówkami, poszerzenie oferty świadczeń i pełne wykorzystanie znakomitej kadry lekarskiej.
Przekształcenie ułatwi także spółkom dostęp do kredytów i pożyczek przeznaczonych na rozwój placówek. Spółki będą miały również większą swobodę w podejmowaniu decyzji dotyczących tego, na co chcą przeznaczać wypracowane środki.
Proces przekształcenia trwał ponad rok. W tym celu zostały zarejestrowane spółki ze stuprocentowym udziałem samorządu województwa. Równolegle prowadzone były dwa procesy – likwidacji Zakładów Opieki Zdrowotnej i rejestracja spółek. Od pierwszego stycznia dwie placówki zaczęły funkcjonować jako spółki. Kontrakt z NFZ pozostał na dotychczasowym poziomie, na czele spółek stanęli prezesi, zmieniły się nazwy placówek i, co najważniejsze, możliwości rozwoju.
Prezesi szpitali uważają, że w najbliższych miesiącach powinny skrócić się kolejki i czas oczekiwania na konsultacje w przychodniach specjalistycznych. Część pacjentów skorzysta bowiem z komercyjnej oferty spółki. Już dziś pacjenci Bródnowskiego Centrum Specjalistycznego (dawnego szpitala bródnowskiego) mogą skorzystać z szerokiej oferty badań diagnostycznych i laboratoryjnych: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG, RTG, laboratorium analitycznego oraz poradni specjalistycznych (leczyć się odpłatnie w poradniach specjalistycznych i w pracowniach diagnostycznych: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, USG, RTG, laboratorium analitycznego).
Szpital Wojewódzki w Siedlcachma również ambitne plany. W pierwszym kwartale 2011 roku zostaną uruchomione nowe przychodnie: przedwczesnej miażdżycy i nagłej śmierci serca (komercyjna) oraz endokrynologiczna (NFZ i komercyjna). Będą także otwarte poradnie komercyjne w takim samym zakresie jak w ramach kontraktu z NFZ, tj: kardiologia, chirurgia, ortopedia, neurologia, okulistyka, laryngologia itd.
Wojewódzkie Centrum Stomatologiiw Warszawie planuje rozszerzyć zakres usług wysokospecjalistycznych. W najbliższym czasie, dzięki zakupionemu w grudniu 2010 roku tomografowi komputerowemu, planowane jest zwiększenie usług radiologicznych. MCS będzie jedyną placówką w Polsce wyposażoną w tomograf tej klasy, wykorzystujący technologię Cone Beam 3D. Sprzęt jest przystosowany do obsługi również pacjentów niepełnosprawnych. Dzięki niemu pacjenci będą narażeni na 20 razy mniejszą dawkę promieniowania niż w przypadku tradycyjnych tomografów. Nową jakość wprowadza także zakupiona w listopadzie 2010 r. aparatura do znieczulenia miejscowego THE WAND, która zapewni pacjentom bezbolesne znieczulenia tzw. komputerowe.
Aktualnie MCS tworzy ofertę usług komercyjnych, nierefundowanych przez NFZ. Należeć będą do nich m.in. świadczenia implantologiczne i implantoprotetyczne, popularnie zwane implantami, ale także szereg usług z zakresu stomatologii zachowawczej, ortodoncji.
Wypowiedź przedstawiclieli Samorządu Województwa Mazowieckiego (organ założycielski placówek)
Wypowiedź Teresy Bogiel - Prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Warszawie
Wypowiedź Tatiany Garstki - Prezes Zarządu Mazowieckiego Centrum Stomatologii Sp. z o.o.
Liczba wyświetleń: 3475
powrót