Aktualności

Video rozmowy i rejestracja on-line w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci

2010.12.14 14:10 , aktualizacja: 2012.03.06 13:59

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Informatyzacja Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, poprawa działania systemów informatycznych w Urzędzie Gminy Goszczyn oraz budowa ulicy Kaczyńskiej w Ostrołęce to główne założenia projektów, które decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymają unijne dofinansowanie. Umowy w tej sprawie podpisali 14 grudnia br. przedstawiciele władz województwa oraz beneficjenci. Łączna wartość projektów to ponad 6,5 mln zł, z czego wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie przeszło 3,7 mln zł.

 

Marszałek Adam Struzik wyraził radość, że dwa z podpisywanych projektów dotyczą informatyzacji. Możliwość załatwiania spraw urzędowych czy rejestracji dziecka do lekarza przez Internet to krok w przyszłość i duże ułatwienie dla mieszkańców Mazowsza. Jak podkreślił, równie ważne są także inwestycje w infrastrukturę drogową, czego przykładem może być projekt Ostrołęki. Wicemarszałek Marcin Kierwiński przypomniał natomiast, że ostatnie pół roku to czas intensywnego wydawania pieniędzy unijnych, a województwo mazowieckie jest już bardzo blisko sięgnięcia po środki z krajowej rezerwy wykonania.

 

Informatyzacja Warszawskiego Szpitala dla Dzieci polegać będzie na zakupie sprzętu informatycznego oraz stworzeniu witryny internetowej wraz z platformą e-usług medycznych, co umożliwi m.in. internetową rejestrację pacjentów. Za pośrednictwem witryny lekarze i rodzice zyskają również dostęp do informacji o postępach leczenia dzieci. W ramach inwestycji wdrożony zostanie system telefonii internetowej (VoIP), który umożliwi kontakt małych pacjentów szpitala z rodzicami również poprzez video rozmowy. Ponadto specjalnie dla pacjentów szpitala utworzone będą Publiczne Punkty Dostępu do Internetu (PIAP). Projekt kosztuje ponad 1,2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 1 mln zł.

 

Co roku w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci leczy się blisko 57 tys. dzieci z całego województwa mazowieckiego oraz innych regionów Polski. Placówka specjalizuje się w pediatrii oraz chirurgii i ortopedii dziecięcej. Jest to również jedyny w kraju szpital, w którym wykonywane są nieinwazyjne zabiegi leczenia schorzeń układu moczowego u dzieci. Ponadto, dzięki współpracy z czołowymi ośrodkami medycznymi oraz posiadaniu jedynego na Mazowszu artroskopu, szpital ma możliwość wykonywania unikalnych w skali kraju, zabiegów rekonstrukcji stawów kolanowych. Każdego roku Oddział Chirurgii i Ortopedii Dziecięcej wykonuje ok. 1,5 tys. tego typu zabiegów.

 

Zinformatyzowany zostanie również Urząd Gminy w Goszczynie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.  W ramach projektu planowane jest wprowadzenie zintegrowanego systemu obiegu dokumentów oraz zakup niezbędnego sprzętu komputerowego i oprogramowania. Na terenie urzędu umieszczony zostanie także kiosk internetowy, z dostępem do Internetu dla mieszkańców. Całkowita wartość projektu to 150 tys. zł, a dofinansowanie wyniesie 123 tys. zł.

 

Prawie 2,5 mln zł otrzyma Miasto Ostrołęk na kosztujący ponad 5 mln projekt „Budowa ulicy Kaczyńskiej od Al. Jana Pawła II do ulicy Starowiejskiej w Ostrołęce”. W ramach projektu przebudowana zostanie ulica Kaczyńska w Ostrołęce na odcinku od ul. Starowiejskiej do ul. Nasypowej. Prace obejmą także przebudowę infrastruktury technicznej – linii energetycznej, oświetlenia i kanalizacji deszczowej. Powstanie jezdnia asfaltowa na podbudowie z kruszyw sztucznych o szerokości 6 m oraz chodniki z kostki brukowej. Na odcinku od ul. Dąbrowskiej do ul. Nasypowej przewidziano budowę prawostronnego ciągu pieszo-rowerowego. Wykonana zostanie również korekta wlotów ulic Starowiejskiej, Nasypowej i Al. Jana Pawła II. Planuje się także budowę lub przebudowę zjazdów.

  • Anna Groszyk - Książak
  • Anna Groszyk - Książak
  • Anna Groszyk - Książak

Liczba wyświetleń: 1315

powrót