Aktualności

Mazowszanie mają wielkie serca

2010.11.09 09:00 , aktualizacja: 2012.04.23 11:11

Autor: oprac. Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Tegoroczna powódź stała się dla wszystkich Polaków sprawdzianem dobrej organizacji, ludzkiej solidarności, odpowiedzialności, ale też szlachetności i wspaniałomyślności. Mazowszanie zdali ten egzamin na medal, a ci najbardziej zaangażowani w zwalczanie i niwelowanie skutków wiosennego kataklizmu uhonorowani zostali, przez marszałka Adama Struzika, dyplomami uznania wręczonymi podczas XI Edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, 8 listopada br.

 

Wszyscy pamiętamy tegoroczną walkę z żywiołem, który boleśnie dotknął setki tysięcy mieszkańców Polski, a wielu pozbawił dorobku całego życia. Poza podstawowymi rzeczami, które sukcesywnie były dostarczane powodzianom, wciąż rosły nowe potrzeby. Wiele rodzin straciło domy – niektórym z nich zaproponowano lokale zastępcze, innym zaoferowano kontenery mieszkalne, zarówno czasowe, jak i na pobyt stały.

 

Również Mazowsze dotkliwie odczuło skutki żywiołu. Koordynacja działań związanych z niwelowaniem poniesionych strat i pomocą powodzianom powierzona została pełnomocnikom specjalnie powołanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Marszałek Adam Struzik zaapelował także do gmin i przedsiębiorstw o pomoc poszkodowanym. Potrzebne było wszystko – jedzenie, ubrania, pasza dla zwierząt, woda, wyposażenie mieszkań. W całym województwie rozpoczęły się zbiórki darów. Przekazano potrzebującym rzeczy materialne, środki finansowe, a także setki ton zboża. Każdy odruch dobrego serca był wspaniałym gestem dla powodzian, którzy w rozpaczliwej sytuacji nie czuli się osamotnieni i zdani tylko na siebie.

 

Marszałek dziękując darczyńcom, sponsorom, przedsiębiorcom, a także gminom i wszystkim tym, którzy przyłączyli się do akcji pomocy powodzianom, podkreślił, że udzielone wsparcie – rzeczowe jak i finansowe – było dla poszkodowanych wspaniałym gestem, pozwalającym przetrwać ciężkie chwile w poczuciu solidarności i wzajemnej pomocy.

  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski
  • fot. Waldemar Lawendowski

Pliki do pobrania

Rozmiar: 114 kB, Liczba pobrań: 440, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 736

powrót