Aktualności

Resursa w Żyrardowie udostępniona zwiedzającym

2010.11.05 13:35 , aktualizacja: 2012.04.25 10:41
Autor: opracowanie Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

4 listopada br. po raz pierwszy można było zwiedzać odrestaurowany budynek Resursy w Żyrardowie. W uroczystym wmurowaniu kapsuły czasu oraz konferencji podsumowującej realizację projektu wziął udział wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Na rewitalizację obiektu Żyrardów uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 – Działanie 6.1. Kultura. Wartość tej inwestycji wynosi ponad 14 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to prawie 7 mln zł.

 

Resursa Fabryczna została stworzona jako placówka kulturalna. Urozmaiceniem życia towarzyskiego była sąsiadująca z nią Kręgielnia. Niestety oba budynki po latach swojej świetności ulegały coraz większemu zniszczeniu. Dzięki modernizacji mają szansę odzyskać dawny blask i ponownie stać się centrum kulturalno-artystycznym. W zrewaloryzowanym obiekcie znajdą się: reprezentacyjna sala widowiskowo-teatralna, sale prób teatralno-tanecznych, kameralne sale klubowe, a także pomieszczenia Centrum Informacji Kulturalnej wraz z zapleczem. W budynku Kręgielni zlokalizowana zostanie wystawa stała dotycząca historii Żyrardowa, której przygotowaniem zajmie się Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie (partner projektu).

 

Projekt rewitalizacji budynku Resursy wraz z Kręgielnią trwa już od 2009 roku i ma zostać zakończony w 2011. Wyremontowane i zmodernizowane zostanie w sumie 1955,78 m2 powierzchni użytkowej. Łączna powierzchnia terenów, które zostaną zagospodarowane wynosi 4756 m2.

 


Resursa Fabryczna – placówka kulturalna zbudowana w latach 70. XIX w. z myślą o wyższym personelu żyrardowskiej Fabryki Wyrobów Lnianych. Zlokalizowana w części rezydencjonalnej osady fabrycznej, w sąsiedztwie kantoru, parku i pałacyku Karola Dittricha. Wnętrze zostało urządzone z wyjątkowym przepychem, na wzór klubów angielskich. Od 1888 r. siedziba Zrzeszenia Urzędników Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Lniarskich. Odbywały się tu m.in. przedstawienia teatralne, koncerty, odczyty i zabawy okolicznościowe. W Resursie mieściła się też czytelnia, sala bilardowa, pokoje do gry w karty oraz pokoje gościnne. Najbardziej okazała jest sala balowa, w której ściany do dziś zdobią barwne malowidła ścienne. Obok znajduje się budynek dawnej Kręgielni. Miał tu siedzibę założony w 1885 r. ekskluzywny Klub Kręglarski „Kamm”. Po I wojnie światowej minął okres świetności Resursy. Obiekt udostępniony został robotnikom. W czasie II wojny światowej z budynku korzystali Niemcy, mieli tu kawiarnię z bufetem. W latach 50. otwarto tu Dom Pioniera, potem mieściła się świetlica dla dzieci, Szkoła Włókiennicza, a przez pewien czas również Międzyzakładowy Dom Kultury. W latach 90. w Resursie funkcjonowała restauracja. W 2001 r. Miasto Żyrardów nabyło od masy upadłościowej Zakładów Przemysłu Lniarskiego im. Rewolucji 1905 r. budynek Resursy. Stan obiektu w chwili jego przejęcia wskazywał słaby stan techniczny i funkcjonalny oraz zaniedbania spowodowane brakiem należytej opieki nad zabytkiem. Od 1975 r. obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Od ponad 10 lat budynek Resursy był nieużytkowany.

Liczba wyświetleń: 998

powrót