Aktualności

Nie żyje Janusz Królik

2010.10.25 13:45 , aktualizacja: 2014.12.19 11:27

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

23 października br. w Siedlcach zmarł Janusz Królik -  historyk sztuki, muzealnik, malarz, wieloletni dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

 

Janusz Królik urodził się 20 maja 1932 roku w Siedlcach. W 1955 roku ukończył Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie Podyplomowe Studium Muzealne na Uniwersytecie im. Kopernika w Toruniu. Pracował jako asystent w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik Muzeum im. Chopina w Żelazowej Woli, a od 1962 roku, przez 42 lata był dyrektorem  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. 

 

Związany z Opinogórą od niemal 50 lat, był jej prawdziwym ambasadorem. Cieszył się zasłużoną sławą niezrównanego oratora i gawędziarza, zdobywającego wciąż nowych zwolenników idei romantycznych. Zasłynął jak inicjator budowy pomnika Zygmunta Krasińskiego w Opinogórze, ufundowania tablicy upamiętniającej hrabiego Edwarda Krasińskiego w kościele w Opinogórze, a także autor kilkakrotnie wznawianego przewodnika po Opinogórze, licznych artykułów oraz opracowań z zakresu historii sztuki w prasie regionalnej i krajowej. Był twórcą wielu stałych i czasowych ekspozycji muzealnych, a także autorem kilkuset prac malarskich.

 

Janusz Królik był laureatem wielu odznaczeń, m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej, Srebrną Odznaką za zasługi dla województwa warszawskiego, odznaką Zasłużony dla województwa ciechanowskiego i odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W 1996 roku został laureatem Nagrody im. Franciszka Rajkowskiego.

Liczba wyświetleń: 1086

powrót