Aktualności
To już czwarty Konwent na Mazowszu
2010.10.15 14:55 , aktualizacja: 2012.04.23 14:13
Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Zagadnienia dotyczące zasad finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz projekt ustawy o przekształcaniu samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego wzbudziły najwięcej kontrowersji i stały się głównym przedmiotem dyskusji marszałków województw RP podczas czwartego już Konwentu na Mazowszu. Włodarze 16 regionów spotkali się w Płocku w dniach 14-15 października br. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP każdorazowo służy zaprezentowaniu najpilniejszych kwestii społecznych i gospodarczych dotyczących współpracy międzyregionalnej. Możliwość dyskusji samorządowców z przedstawicielami rządu, zaproszonymi ekspertami i bezpośrednimi koordynatorami omawianych projektów owocuje wypracowaniem wielu stanowisk służących poprawie jakości życia mieszkańców wszystkich województw.
Podczas płockich obrad marszałkowie zapoznali się z wystąpieniem Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesławy Ostrowskiej na temat rozwiązań dotyczących dalszego finansowania pracowników wojewódzkich urzędów pracy zaangażowanych we wdrażanie PO KL. Dyskutowano też o zmianie zapisów ustawy o zawodzie psychologa, wpływie samorządów lokalnych na działania związane z ochroną przyrody, a także o zmianach w organizacji i finansowaniu doskonalenia nauczycieli oraz doradztwa metodycznego. Omówiono również projekt dotyczący zakupu kolejowego taboru pasażerskiego do obsługi połączeń międzyregionalnych oraz zagadnienia związane z budową społeczeństwa informacyjnego.
Największym zainteresowaniem cieszyła się dyskusja z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jakubem Szulcem na temat projektowanych nowych regulacji ustawowych, obejmujących obszary funkcjonowania zakładów opieki zdrowotnej. 14 października br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o działalności leczniczej, zawierającej istotne dla samorządów województw zapisy o przekształcaniu samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. Marszałkowie zgłosili liczne zastrzeżenia do projektu. Wyrazili zaniepokojenie, wynikające z zastosowania silnego bodźca ekonomicznego zmuszającego samorządy do ograniczonego w czasie spłacenia zobowiązań finansowych przekształcanych szpitali.
W tej chwili zobowiązania w ochronie zdrowia sięgają 10 mld zł. Po przekształceniu szpitali w spółki praw handlowego, mają one przestać generować długi, gdyż nie pozwala na to kodeks handlowy. Marszałkowie poruszyli zatem kwestię stabilności finansowej samorządów, które w perspektywie kilku lat miałyby spłacić milionowe zadłużenie szpitali, pod groźbą ich likwidacji. Podkreślono, że rozwiązanie zaproponowane przez rząd, przy zachowaniu dotychczasowego poziomu finansowania ochrony zdrowia zagraża nie tylko budżetom samorządów województw, ale też nieuchronnie oznacza upadłość świeżo powołanych spółek. Dyskusja poświęcona projektowi ustawy pozostała otwarta.
Konwent Marszałków Województw RP przyjął także stanowiska w sprawach: środków Funduszu Pracy przekazywanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na finansowanie pracowników wojewódzkich urzędów pracy zaangażowanych we wdrażanie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki; kwot Funduszu Pracy na finansowanie aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu w 2011 roku; zmiany zapisów ustaw o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w zakresie zadań realizowanych przez marszałka województwa zleconych w/w ustawą i ustawą o ruchu drogowym; „Prognozy oddziaływania na środowisko projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030”; propozycji zmian w organizacji i finansowaniu doskonalenia nauczycieli oraz doradztwa metodycznego; wojewódzkiej infrastruktury informacji przestrzennej; edukacji cyfrowej; działań podejmowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego; Linii Współpracy samorządów regionalnych z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie usług e-Administracji; przeciw eliminowaniu samorządów lokalnych z procesów decyzyjnych w dziedzinie ochrony przyrody oraz aneks do stanowiska z dnia 15 września br. w sprawie projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju..
Liczba wyświetleń: 1853
powrót