Aktualności

Centrum Grodziska w nowej odsłonie

2010.10.12 14:40 , aktualizacja: 2012.04.23 14:37

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już niedługo centrum Grodziska Mazowieckiego ma szansę stać się prawdziwą wizytówką miasta. Znajdujące się tutaj Park im. Hrabiów Skarbków oraz stawy Goliana zostaną zrewitalizowane. Dawną świetność odzyska zabytkowa willa Radogoszcz. Realizacja tych działań będzie możliwa dzięki środkom z Unii Europejskiej. 12 października br. umowy w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz oraz władze Grodziska.

 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że Grodzisk Mazowiecki należy do liderów w pozyskiwaniu środków unijnych, a inwestycja, której dotyczy podpisana umowa jest jednym z ciekawszych projektów rewitalizacyjnych w regionie.

 

Teren, na którym znajdują się stawy Goliana zmieni się w przestrzeń, która będzie przyciągać zarówno miłośników spacerów, rodziców z dziećmi, jak i młodzież. Pojawią się tutaj dwa boiska do gry w piłkę siatkową i koszykówkę, plac zabaw, ławki parkowe. Całość zostanie oświetlona. Oprócz tego planowana jest przebudowa stawów i wyposażenie ich w filtry mineralno-roślinne. Dna zbiorników zostaną wyprofilowane i wyłożone żwirem, a ich brzegi – uszczelnione. Na wyspie rozdzielającej zbiorniki wodne pojawią się głazy wyznaczające kierunki świata. Nad jednym ze stawów powstanie drewniany pomost, na którym będą mogły odbywać się m.in. minirecitale muzyki klasycznej.

 

Aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z uroków tego miejsca, zmodernizowane zostaną również parkingi i ulice dojazdowe: Stawowa, Parkowa oraz M. Skłodowskiej-Curie. Ich remont obejmie m.in.: wykonanie nowej nawierzchni i podbudowy, budowę chodników i ścieżki rowerowej oraz wykonanie odwodnienia. Ponadto wyremontowany zostanie mostek na rzece Rokiciance. Na ulicach pojawi się nowe oświetlenie oraz oznakowanie dróg.

 

Duże zmiany czekają także zabytkową willę Radogoszcz. Pochodząca z przełomu XIX i XX w. rezydencja przejdzie gruntowny remont. Przeprowadzone prace rewitalizacyjne przywrócą jej dawną świetność, a zaadaptowanie jej wnętrz na siedzibę galerii etnograficznej z pewnością przyciągnie turystów. W galerii pojawią się ekspozycje prezentujące stare zawody. Odbywać się w niej będą również wystawy i wernisaże. Swoją siedzibę znajdzie tu także Biuro Rewitalizacji Miasta.

 

Na tym nie kończą się inwestycje zmierzające do upiększenia centrum Grodziska Mazowieckiego.  Kolejnym elementem projektu jest bowiem rewaloryzacja parku im. Hr. Skarbków, mieszczącego się przy ul. Bartniaka. Roślinność w parku wzbogaci się o nowe gatunki drzew, bylin i krzewów. Na rzece Rokiciance powstaną kładki i pomosty, a wzdłuż rzeki wybudowane zostaną chodniki, ławki oraz ścieżka dydaktyczna. Dla najmłodszych powstanie nowy plac zabaw. Ponadto w parku pojawi się fontanna i muszla koncertowa.

 

Całkowita wartość projektu „Rewitalizacja wielofunkcyjnych obszarów centrum Grodziska” to 20 609 882,45 zł, z czego kwota dofinansowania wyniesie17 518 400,08 zł.

  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska
  • fot. Eliza Albrechcińska

Liczba wyświetleń: 818

powrót