Aktualności

Wizyta delegacji Ministerstwa Kultury Obwodu Moskiewskiego na Mazowszu

2010.09.29 15:50 , aktualizacja: 2012.04.24 09:10

Autor: Halina Olczak-Wierzbicka, Wydział Współpracy z Zagranicą, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W dniach 27-29 września br. gościła na Mazowszu delegacja Ministerstwa Kultury Obwodu Moskiewskiego, której przewodniczyła Tatiana Szirszikowa. Podstawowym celem wizyty był udział w finisażu wystawy rysunków, przekazanych w darze dla województwa mazowieckiego, a wykonanych przez uczniów szkół artystycznych Obwodu Moskiewskiego.

 

Finisaż wystawy odbył się 27 września br. w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie. Wystawa „Moje Podmoskowie” to zbiór 72 prac wykonanych w technice guachu i batiku, poświęconych 80-leciu Obwodu Moskiewskiego. Prezentowane prace pokazują piękno rodzimego kraju, opowiadają o ludziach, historii i tradycjach tego regionu.

 

Finisaż poprzedziło spotkanie delegacji z członkiem Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemarem Roszkiewiczem, który pełni funkcję przewodniczącego Polsko-Rosyjskiej Grupy Roboczej. W czasie spotkania omówiono plany współpracy w dziedzinie kultury. Poruszono m.in. kwestię udziału Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku w przyszłorocznym Międzynarodowym Festiwalu im. A. Czechowa w Melichowie. Omówiono zagadnienie wspólnej wystawy 2 obrazów wielkiego polskiego malarza Henryka Siemiradzkiego, prezentacji rysunków uczniów mazowieckich szkół w Obwodzie Moskiewskim oraz wspólnej ekspozycji poświęconej bitwie pod Borodino w 1812 r.

 

Podczas wizyty na Mazowszu delegacja rosyjska odwiedziła Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku oraz zwiedziła wybrane wystawy, w tym ekspozycję poświęconą Fryderykowi Chopinowi w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Goście wzięli również udział w gali wręczenia nagród im. Cypriana K. Norwida, przyznawanych rokrocznie przez Samorząd Województwa Mazowieckiego znakomitym twórcom kultury i sztuki.

  • foto: Agnieszka Stabińska
  • foto: Agnieszka Stabińska
  • foto: Agnieszka Stabińska
  • foto: arch. MCKiS
  • foto: arch. MCKiS
  • foto: arch. MCKiS
  • foto: arch. MCKiS
  • foto: arch. MCKiS

Liczba wyświetleń: 833

powrót