Aktualności

W hołdzie bohaterom

2010.09.27 14:50 , aktualizacja: 2012.04.24 09:44

Autor: Barbara Chmielewska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Ciechanów oddał hołd bohaterom, którzy w latach 1939-1956 poświęcili życie, walcząc o wolną Polskę. 26 września br. w uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Ciechanowian Żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Krajowej, wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Pomnik, usytuowany u zbiegu ulic Armii Krajowej i gen. Władysława Sikorskiego, poświęcili ks. kan. Jan Dzieniszewski, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu i ks. mjr Marek Wojnowski z jednostki wojskowej w Ciechanowie. Obelisk powstał z inicjatywy ciechanowskiego obwodu Światowego Związku Żołnierzy AK, przy wsparciu władz miasta. Upamiętnia bohaterstwo mieszkańców Ciechanowa – żołnierzy poległych w walce o wolność z rąk hitlerowskich, sowieckich i władz komunistycznych.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że Polska przetrwała dzięki determinacji minionych pokoleń, a pielęgnowanie pamięci o jej dziejach, stanowi fundament dumy i siły narodowej oraz determinuje przyszły kształt naszego kraju. Marszałek podziękował za cenną inicjatywę, będącą nie tylko symbolicznym hołdem złożonym poległym, ale też świadectwem ich miłości do Ojczyzny i wierności ideałom. Wyraził też nadzieję, że postrzeganie historii przez pryzmat losów lokalnych działaczy, zaszczepi wśród Ciechanowian i wszystkich odwiedzających ciekawość dziejów własnego narodu.

Liczba wyświetleń: 499

powrót