Aktualności
Dzień Weterana na Mazowszu
Mazowsze jest sercem Polski, Wy jesteście jej pamięcią - mówił do kombatantów Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik z okazji Dnia Weterana, który uroczyście obchodzono 23 września br. w siedzibie PZPITL w Karolinie.
Gośćmi honorowymi byli Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej. W spotkaniu uczestniczyło około 200 przedstawicieli stowarzyszeń kombatantów i osób represjonowanych, w tym Mazowieckiej Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz działających na Mazowszu Porozumień, Klubów i Powiatowych Rad Kombatantów. Obecni byli także przedstawiciele starostów i prezydentów miast na prawach powiatu oraz dyrektorzy szpitali biorących udział w programie Szpitale Przyjazne Kombatantom.
W swoim przemówieniu marszałek Adam Struzik oddał hołd przedstawicielom środowiska kombatantów wszystkich frontów II wojny światowej. Przypomniał, że w województwie mazowieckim mieszka około 40 tysięcy kombatantów, inwalidów oraz ofiar wojennych represji. Podkreślił, że młode pokolenia winny kultywować pamięć o wydarzeniach lat wojny i ich bohaterach. – Jesteśmy sercem z Wami – powiedział marszałek na zakończenie swego wystąpienia.
Było to drugie spotkanie integracyjne z okazji Dnia Weterana, po przejęciu od wojewody w ubiegłym roku przez samorząd województwa realizacji ustawowego zadania z zakresu administracji rządowej, dotyczącego integracji kombatantów i osób represjonowanych. Realizowane jest ono nadal, we współpracy z samorządami powiatowymi.
W 2009 roku powołana została Mazowiecka Rada do spraw Kombatantów, jako organ doradczy Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jej zadaniem jest dbanie o tradycję, działalność edukacyjną i społeczną, integracja środowisk kombatanckich i koordynacja ich działalności.
Marszałek objął także patronat nad programem „Szpitale Przyjazne Kombatantom”. Jego celem jest zapewnienie kombatantom i osobom represjonowanym warunków do prawidłowego leczenia poprzez pełną realizację obowiązujących zapisów zawartych w znowelizowanej ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.Do akcji przystąpiło do tej pory 35 szpitali, w tym 33 wojewódzkie i powiatowe oraz 2 placówki podległe MSWiA.
Liczba wyświetleń: 1315
powrót