Aktualności

10,5 mln zł z Unii na pływalnię w Przysusze oraz Katedrę w Radomiu

2010.09.17 13:45 , aktualizacja: 2012.04.24 10:50

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Budowa krytej międzyszkolnej pływalni w Przysusze oraz zabezpieczenie przed pożarem, a także włamaniem do zabytkowego kościoła katedralnego w Radomiu to projekty, które zostaną dofinansowane z Unii Europejskiej. Umowy w tej sprawie podpisali 17 września br. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz oraz beneficjenci. Łączna wartość inwestycji to ponad 25,4 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 10,5 mln zł.

 

PRZYSUCHA BĘDZIE MIAŁA KRYTĄ PŁYWALNIĘ

 

Kryta pływalnia ze zjeżdżalnią, jacuzzi, brodzikiem dla dzieci oraz trybunami na 152 osoby zostanie wybudowana w Przysusze. Będzie to wielofunkcyjny obiekt, dostępny dla wszystkich mieszkańców – zarówno powiatu przysuskiego, jak i subregionu radomskiego. W budynku mieścić się będą także kręgielnia z barem oraz kawiarnia.

 

Przy budowie pływalni wykorzystane zostaną najwyższej klasy technologie, gwarantujące niskie zużycie energii oraz wysokie bezpieczeństwo sanitarne. Zainstalowane będą wymienniki ciepła zakładane na odpływy wody oraz montowane w ziemi pompy ciepła. Obiekt zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – zamontowana będzie winda oraz specjalny podnośnik umożliwiający osobom niepełnosprawnym korzystanie z pływalni. Będą mogły odbywać się tu także zajęcia rehabilitacyjne.

 

Z basenu będą korzystali uczniowie szkół z powiatu przysuskiego. Przygotowana zostanie także specjalna oferta dla mieszkańców, m.in. rodziców z dziećmi – organizowane będą tzw. godziny rodzinne, bez pobierania opłat.

 

Tytuł projektu: Budowa krytej międzyszkolnej pływalni w Przysusze

Całkowity koszt realizacji projektu: 24 706 118,96 zł

Kwota dofinansowania: 9 998 566,35 zł

Beneficjent: Powiat Przysuski

Działanie 7.2. Infrastruktura służąca edukacji

 

RADOMSKA KATEDRA ZOSTANIE ZABEZPIECZONA PRZED KRADZIEŻĄ I POŻAREM

 

W radomskiej katedrze zainstalowana będzie sygnalizacja alarmowa powiadamiająca o pożarze i włamaniu oraz system telewizji dozorowej i system monitoringu na zewnątrz zabytku w rejonie parku miejskiego. Dzięki realizacji projektu zarówno zabytkowy, neogotycki budynek, jak i wyposażenie katedry zostaną odpowiednio zabezpieczone przed pożarem lub kradzieżą.

 

Radomska katedra usytuowana jest w centralnej części miasta, naprzeciwko największego, zabytkowego parku miejskiego i w sąsiedztwie zabytkowych kamienic. Ta część miasta jest często odwiedzana przez turystów i pielgrzymów. Jednocześnie w parku miejskim, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych, często dochodzi do interwencji staży miejskiej i policji. Z tego względu odpowiednie zabezpieczenie katedry jest niezbędne.

 

Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Miastem Radom oraz Diecezją Radomską. Miasto Radom ze swojej strony zapewni system monitoringu rejonu parku i włączy go do systemu monitoringu wizyjnego miasta. Urządzenia nadawczo-odbiorcze transmisji bezprzewodowej, zamontowane zostaną na wieży katedry. Diecezja Radomska będzie sprawowała nadzór konserwatorski nad realizacją projektu.

 

Tytuł projektu: Prace konserwatorskie w zabytkowym kościele katedralnym p.w. ONMP w Radomiu – kontynuacja – zakup i montaż instalacji systemów wykrywania pożaru, sygnalizacji włamania i napadu, telewizji przemysłowej oraz ochronę otoczenia poprzez monitoring

Całkowity koszt projektu: 770 750,00 zł

Kwota dofinansowania: 599 951,80 zł

Beneficjent: Parafia Katedralna p.w. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu

Działanie 6.1. Kultura

Liczba wyświetleń: 562

powrót