Aktualności

W Modlinie będzie podziemna stacja

2010.09.16 09:10 , aktualizacja: 2012.04.24 11:30

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Zarząd Województwa Mazowieckiego dokonał wyboru wariantu budowy stacji kolejowej na terenie lotniska w Modlinie. Wybudowana zostanie stacja podziemna, usytuowana równolegle do budynku terminala, w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Wybranie lepszego, ale i droższego wariantu jest możliwe dzięki wynegocjowaniu przez zarząd województwa dodatkowego dofinansowania unijnego.

 

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik jest to rozwiązanie zdecydowanie najkorzystniejsze dla lotniska i pasażerów. W ten sposób będą oni mogli dojechać pociągiem z centrum Warszawy bezpośrednio na lotnisko w Modlinie. Pozwoli to również na sprawne skomunikowanie portu lotniczego w Modlinie z Lotniskiem im. F. Chopina. Dodał, że to także szansa dla Płocka, jednego z największych miast województwa na przyszłe skomunikowanie z lotniskiem.

 

Uruchomienie stacji podziemnej, jak i linii kolejowej planowane jest jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2012. Po zakończeniu mistrzostw będą wykonywane drobne roboty wykończeniowe.

 

Do końca września br. rozstrzygnięty zostanie przetarg dotyczący opracowania koncepcji budowy stacji kolejowej na terenie lotniska, badań geologicznych, opracowania raportu środowiskowego oraz programu funkcjonalno-użytkowego. Dokumentacja ta jest niezbędna do rozpoczęcia prac projektowych, a następnie uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Na początku grudnia br. powinna być gotowa koncepcja programowo-przestrzenna, która określi uwarunkowania techniczne i rozwiązania komunikacyjne stacji. W pierwszym kwartale 2011 r. przeprowadzony zostanie przetarg łączący prace projektowe i realizację inwestycji – „Projektuj i wybuduj”.

 

Orientacyjny koszt całej inwestycji to ok. 250 mln zł. 102 mln zł zgodnie z aktualizacją listy projektów kluczowych, będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Lotnisko w Modlinie jako uzupełnienie Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie będzie obsługiwało przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu) oraz przewozy krajowe między portami regionalnymi. Przepustowość portu w pierwszym roku działalności szacuje się na 1,85 mln pasażerów oraz 23 tys. operacji lotniczych rocznie.

 

Udziałowcami spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa – Modlin są: Agencja Mienia Wojskowego – 38,572 proc., Województwo Mazowieckie – 34,024 proc., Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze – 25,743 proc. oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki – 1,661 proc.

Liczba wyświetleń: 688

powrót