Aktualności

Łatwiejszy kredyt dla mazowieckich przedsiębiorców

2010.08.31 16:05 , aktualizacja: 2012.04.24 13:15

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy na skutek kryzysu mają coraz większe problemy z pozyskaniem kredytu na rozwój swojej działalności. Pomóc może im w tym Mazowiecki Fundusz Poręczeń Kredytowych (MFPK), który otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości blisko 70 mln zł i tym samym stał się największym regionalnym funduszem poręczeniowym w Polsce. Umowę w sprawie unijnego dofinansowania podpisały 31 sierpnia br. władze województwa i MFPK.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że fundusz był tworzony z myślą o pomocy przedsiębiorcom. Do tej pory z jego usług skorzystało kilka tysięcy mazowieckich firm, a unijne dofinansowanie pozwoli na pomoc kolejnym. Marszałek dodał, że to niezwykle ważne, ponieważ w dobie kryzysu, jak nigdy wcześniej, firmy potrzebują dodatkowego wsparcia.

 

Dzięki unijnej pomocy podwojony zostanie kapitał Funduszu – z 60 do blisko 130 mln zł. Wprowadzone zostaną także nowe usługi, m.in. linia poręczeniowa na innowacje, w tym na działania związane z energią odnawialną oraz szybka linia poręczeniowa.

 

Unijne dofinansowanie jest szczególnie ważne w kontekście skutków kryzysu z jakimi borykają się mazowieckie firmy. Obecnie uzyskanie kredytu nie jest rzeczą łatwą. Banki wymagają dodatkowych zabezpieczeń i gwarancji. Tymczasem kredyt jest dla większości prosperujących na rynku firm jedyną szansą na szybkie dokapitalizowanie i rozwój działalności. Właśnie pomoc w poręczeniu kredytu firmom z Mazowsza – to podstawowy cel powołanego siedem lat temu przez samorząd województwa – Mazowieckiego Funduszu Poręczeń Kredytowych (MFPK). Jest to samorządowa spółka działająca non profit. Jej celem jest pomoc w rozwoju i wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz ułatwienie im dostępu do kredytów. Coraz więcej banków chce współpracować z MFPK. Ich aktualny wykaz znajduje się na stronie www.mfpk.pl

 

Przedsiębiorca, który zgłasza się do jednego z tych banków w sprawie kredytu, po otrzymaniu promesy wypełnia dodatkowy dokument, przesyłany przez bank do Funduszu. Wtedy zostaje udzielone poręczenie, umożliwiające przedsiębiorcy otrzymanie kredytu. Z poręczeń mogą skorzystać także osoby fizyczne, podejmujące działalność gospodarczą na własny rachunek.

 

Nowością będą poręczenia kredytów na projekty innowacyjne (Innowacja 2010). Będą to poręczenia dla przedsiębiorstw zamierzających prowadzić swoją działalność polegającą na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Ocenie mają podlegać następujące rodzaje innowacyjności: produktowa, procesowo-technologiczna, organizacyjna, marketingowa. Oceny formalnej wniosku będzie dokonywał Fundusz w kooperacji z ekspertami opiniującymi poziom innowacyjności, wywodzącymi się z instytutów naukowych i samorządów gospodarczych. W tym wypadku zwiększona będzie maksymalna wartość poręczenia do 80 proc. kwoty zobowiązania.

 

Wprowadzone zostaną także tzw. Poręczenia Portfelowe (PP). W umowie o udzielanie poręczeń w  trybie portfelowym zostanie ustalony indywidualny limit portfela transakcji, z którego będzie mógł korzystać bank kredytujący do jego wyczerpania. Udostępnienie poręczeń portfelowych poprawi dostępność do zewnętrznych źródeł finansowania, zmieni sposób obsługi poręczeń i skróci przedsiębiorcom okres uruchomienia środków z tytułu wnioskowanego kredytu. Wniosek o udzielenie poręczenia składany przez przedsiębiorcę będzie opiniowany przez bank, który jednocześnie podejmie decyzję o przyznaniu poręczenia.

 

Planowane jest także otwarcie sieci 5 punktów poręczeniowych, obejmujących subregiony Mazowsza, co ułatwi firmom dostęp do informacji na temat Funduszu.

 

Udziałowcami Funduszu są jednostki samorządowe, Skarb Państwa oraz zrzeszenia i izby gospodarcze przedsiębiorców. Do Spółki już przystąpiły: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Miasto Stołeczne Warszawa, Powiat Otwocki, Powiat Płocki, Powiat Sochaczewski, Powiat Kozienicki, Gmina Mszczonów, Miasto Józefów, Miasto Siedlce, Gmina Teresin, Gmina Świercze, Miasto Ostrołęka, Miasto i Gmina Wołomin, Miasto i Gmina Legionowo, Miasto i Gmina Grodzisk Mazowiecki, Powiat Mławski, Miasto Sokołów Podlaski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Gospodarstwa Krajowego, Miasto Garwolin, Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza.

Liczba wyświetleń: 1117

powrót