Aktualności

Spektakl Teatru Praga na Festiwalu w Edynburgu

2010.08.26 15:25 , aktualizacja: 2012.04.24 13:57
Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. Teatru Praga

Teatr Praga, jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego, podbija międzynarodową publiczność spektaklem „Więcej Światła”. Produkcja warszawskiego teatru prezentowana jest podczas, trwającego do 29 sierpnia br., Festiwalu Teatrów Awangardowych Fringe w Edynburgu - największego festiwalu teatralnego w Europie.

 

Co roku, przez trzy tygodnie, na scenach Edynburga prezentowane są wydarzenia artystyczne takie jak teatr, opera, koncerty, wystawy. Na deskach New Town Theatre już po raz dwudziesty pierwszy odbywa się Universal Arts Festival, dzięki któremu edynburska publiczność może podziwiać dokonania tysięcy artystów z niemal całego świata, w tym także z Polski.

 

Bardzo dobre recenzje zebrało przedstawienie, które zaprezentował Teatr Praga. Monodram „Więcej Światła” to próba diagnozy sytuacji młodego pokolenia Polaków skazanych na emigrację zarobkową – w tym przypadku do Anglii i Irlandii, gdzie często czują się zagubieni i samotni. Bohaterka dramatu jest młodą dziewczyną, która nie ma po co wracać do Polski, a na emigracji czuje się obco i tęskni za krajem. Reżyserem, współtwórcą scenariusza oraz scenografii jest Jerzy Lach. W rolę bohaterki monodramu wcieliła się Natalia Kostrzewa. Spektakl dopełniła muzyka zespołu The Tiger Lillies.

 

Premiera sztuki odbyła się w Dublinie w 2007 roku. Spektakl zdobył Grand Prix na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie.

 

Teatr Praga jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną, dla której organem prowadzącym, od stycznia 2009 roku, jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. To rozpoznawalna instytucja kulturalna stolicy, otwarta na wartościowe projekty sceniczne. Jednym z nich jest Europejska Scena Debiutów Reżyserskich, która dla młodych twórców teatralnych stwarza możliwości przedstawienia swoich dokonań, a także wymiany artystycznych propozycji rówieśników z różnych krajów.

Liczba wyświetleń: 663

powrót