Aktualności

Bohaterstwo strażaków nagrodzone

2010.08.19 13:30 , aktualizacja: 2012.04.24 15:38

Autor: Biuro Prasowe (opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Są zawsze w pełnej gotowości, by przyjść z pomocą, gdy życie ludzkie jest zagrożone. Dzięki takim druhom, jak Kamil Różycki i Tomasz Stańczyk, akcje ratownicze z udziałem strażaków-ochotników kończą się sukcesem. Bohaterów nagrodził Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Wyróżnienia wręczył Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz, podczas spotkania, które odbyło się 19 sierpnia br. w urzędzie marszałkowskim.

 

10 maja Kamil Różycki i Tomasz Stańczyk jak co dzień jechali swoimi samochodami do pracy. Tomasz Stańczyk z przodu, Kamil Różycki kilka samochodów za nim. Jazda nie była płynna. Zrobił się duży zator. Przez CB radio Tomasz Stańczyk dowiedział się, że powodem korka jest wypadek. Jak powiedzieli mu inni kierowcy, na miejscu nie było nikogo, kto udzielałby pomocy ofiarom. Zdzwonił się z jadącym za nim kolegą i postanowili wspólnie przebić się do przodu, by jak najszybciej pomóc poszkodowanym. Po kilku minutach byli na miejscu. Zobaczyli cztery rozbite samochody, jeden z nich leżał w rowie. W środku dostrzegli nieprzytomnego mężczyznę. Bez chwili wahania rozpoczęli udzielanie pierwszej pomocy. Po udrożnieniu dróg oddechowych, zatamowaniu krwotoku z tylnej części głowy poszkodowanego oraz założeniu kołnierza ortopedycznego wezwali karetkę i pomoc z OSP oraz zabezpieczyli miejsce wypadku. Mężczyzna został uratowany.

 

Obaj bohaterowie należą do Ochotniczej Straży Pożarnej. Druh Kamil Różycki to strażak Ochotniczych Straży Pożarnych w Orońsku. Na co dzień zajmuje się własną działalnością budowlaną. DruhTomasz Stańczyk jest naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Orońsku, pracuje w Wojewódzkiej Komendzie Policji w Radomiu.

 

Druhowie Kamil Różycki oraz Tomasz Stańczyk otrzymali tytuł „Strażaka Miesiąca Maja 2010” będący jednocześnie nominacją do tytułu honorowego „Strażaka Roku 2010 Województwa Mazowieckiego”. Kandydatów do nagrody typuje Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Mazowieckiego.

 

Wręczając wyróżnienia, członek zarządu Waldemar Roszkiewicz podziękował strażakom nie tylko za bohaterską postawę i chęć niesienia pomocy, ale również za sprawnie i profesjonalnie przeprowadzoną akcję. Podkreślił także, jak ważne dla strażaków są szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, które obaj wyróżnieni druhowie przeszli w ostatnim czasie.

  • Dorota Ł. Cichocka
  • Dorota Ł. Cichocka
  • Dorota Ł. Cichocka
  • Dorota Ł. Cichocka
  • Dorota Ł. Cichocka
  • Dorota Ł. Cichocka

Liczba wyświetleń: 1192

powrót