Aktualności

Od stu lat gra i wzrusza

2010.08.03 10:55 , aktualizacja: 2012.04.24 15:22

Autor: Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

1 sierpnia br. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz wraz z radnymi Województwa Mazowieckiego Bogumiłem Ferensztajnem i Leszkiem Ruszczykiem wzięli udział w obchodach jubileuszu 100 – lecia Miejskiej Orkiestry Dętej w Szydłowcu.

 

Orkiestra została założona w 1910 roku przez radnych miejskich jako reprezentacyjny zespół Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, od 1922 roku działa przy Szydłowieckim Centrum Kultury "Zamek".

 

Najbardziej zasłużonych członków OSP za wybitne osiągnięcia oraz działalność na rzecz rozwoju województwa mazowieckiego uhonorowano przyznanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika medalem pamiątkowym "Pro Masovia". Zespół wyróżniono natomiast dyplomem uznania. Gratulując muzykom członek zarządu Piotr Szprendałowicz podkreślił, że rolą orkiestr miejskich jest nie tylko zapewnienie oprawy muzycznej lokalnym i państwowym świętom, ale przede wszystkim pielęgnowanie tożsamości mieszkańców Szydłowca i zachowanie pamięci o pięknie i bogactwie dziedzictwa kulturowego regionu. Przypomniał również, że szydłowiecka orkiestra jest laureatem wielu przeglądów krajowych i zagranicznych, co najlepiej świadczy o jej popularności i wysokim poziomie artystycznym, a prezentowany podczas koncertów bogaty i różnorodny repertuar muzyczny wzrusza i zachwyca.

 

Goście i uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać koncertu w wykonaniu nagrodzonej orkiestry, a także obejrzeć wystawę poświęconą dotychczasowej działalności zespołu.

  • fot. Marta Michalska
  • fot. Marta Michalska
  • fot. Marta Michalska
  • fot. Marta Michalska

Liczba wyświetleń: 874

powrót