Aktualności
O przedsiębiorczości na Mazowszu
2010.07.15 15:55 , aktualizacja: 2012.04.25 08:55
Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
O wsparciu przedsiębiorczości na Mazowszu i tworzeniu optymalnych warunków jej rozwoju dyskutowali członkowie Rady ds. Przedsiębiorczości. Spotkanie odbyło się 15 lipca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Obradom przewodniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Jednym z tematów dyskusji stały się propozycje ograniczeń, jakie miały być wprowadzone w ostatnim konkursie o unijne dotacje na Mazowszu w ramach działania 1.5 RPO WM 2007-2013. W myśl zmian ujętych w regulaminie, o unijne dotacje mogliby się ubiegać wyłącznie przedsiębiorcy działający na rynku krócej niż rok. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że, w związku ze zgłaszanymi przez beneficjentów i organizacje zrzeszające przedsiębiorców zastrzeżeniami, Zarząd Województwa Mazowieckiego na posiedzeniu 29 czerwca br. nie wyraził zgody na wprowadzenie w konkursie ograniczeń. Zarząd uznał, że uwzględnienie takiego obostrzenia na tydzień przed ogłoszeniem konkursu nie jest działaniem właściwym. Marszałek dodał, że mimo iż intencje tej zmiany, polegające na wsparciu firm znajdujących się na najtrudniejszym etapie rozwoju i mających największe problemy z pozyskaniem zewnętrznego finansowania są uzasadnione, decyzja taka powinna była być podana do publicznej wiadomości wcześniej. Marszałek Adam Struzik zaznaczył również, że w rezultacie, w ciągu dwóch tygodni do konkursu zgłoszono aż 700 wniosków, spośród których, ze względu na określony pułap finansowy, realne szanse na uzyskanie dofinansowania miało zaledwie ok. 10 % aplikujących.
W świetle zaistniałej sytuacji podjęto kwestię konieczności precyzowania kryteriów, które muszą spełniać aplikujący w poszczególnych konkursach. Przedstawiciele środowisk przedsiębiorców zwrócili uwagę na potrzebę określenia rzeczywistych oczekiwań, tak, aby osoby zgłaszające firmę do konkursu, miały możliwość realnej oceny szans aplikowania o środki. Podkreślono, że przedsiębiorcy mają świadomość działania silnej konkurencji również w zakresie ubiegania się o dofinansowania, ale wymagania, nawet wysokie, w przyszłości powinny być jasno określone i stabilne.
Posiedzenie Rady stało się również okazją do zaprezentowania przez przedstawicieli Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych stanu wykorzystania środków europejskich na Mazowszu w ramach programów RPO WM 2007-2013 i PO KL 2007-2013. Zwrócono uwagę, że najwięcej wniosków o dofinansowanie, bo średnio 278 na jeden konkurs, wpływa właśnie na Mazowszu. Zwłaszcza w zakresie realizacji RPO WM 2007-2013 region rozdysponował 326 mln zł i uzyskał pozycję lidera. Czerwcowe dofinansowanie dla beneficjentów z Mazowsza stanowiło aż 16,2% z przyznawanych w całym kraju 2,9 mld zł.
Rozmowy poświęcone były także ocenie dotychczasowych osiągnięć w kwestii wspierania i promowania oddolnych inicjatyw i działań samopomocowych oraz planom dotyczącym rozwoju przedsiębiorczości na Mazowszu, ze szczególnym uwzględnieniem najbliższych konkursów.
Liczba wyświetleń: 844
powrót