Aktualności

Ząbki z dostępem do Internetu

2010.07.01 15:15 , aktualizacja: 2012.04.25 09:33
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
arch. UM Ząbki

Już do końca roku mieszkańcy Ząbek będą mogli załatwiać wiele spraw urzędowych przez Internet. Dzięki wsparciu unijnemu sieć teletechniczna Urzędu Miasta zostanie zmodernizowana tak, by mogli z niej korzystać nie tylko urzędnicy, ale i mieszkańcy. Dotacja z UE wyniesie ponad 383 tys. zł. Umowę na ząbkowski projekt podpisali 1 lipca br. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz oraz burmistrz Ząbek Robert Perkowski i skarbnik Ząbek Elżbieta Żmijewska.

 

Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz podkreślił, że sukcesywnie realizowane projekty z zakresu informatyzacji, nie tylko usprawniają pracę poszczególnych urzędów, ale także ułatwiają mieszkańcom załatwienie spraw w tych instytucjach. Dodatkową zaletą projektu ma być także darmowy dostęp do Internetu

 

Dofinansowany projekt to modernizacja sieci teletechnicznej w Urzędzie Miasta. Zakup centrali do obsługi VoIP (telefonii internetowej) wraz z faksem udoskonali pracę urzędu, a także umożliwi oszczędności w administracji. Ułatwieniem dla klientów urzędu będzie system IVR (Interactive Voice Response), który pozwoli na interaktywną obsługę osób dzwoniących do instytucji. Dzięki nagranym komunikatom będą oni mogli szybciej połączyć się z oczekiwanym działem.

 

Planowana inwestycja zakłada również dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców Ząbek – montaż nadajnika wi-fi, który pozwoli w urzędzie i jego okolicy na bezprzewodowe łączenie się z Internetem. Zostaną także zamontowane infokioski tworzące Publiczne Punkty Dostępu do Internetu. Jeden z nich będzie znajdować się wewnątrz urzędu (czynny w godzinach pracy urzędu), drugi zaś na zewnątrz budynku – czynny non stop.

 

Powszechny dostęp do Internetu daje szansę na walkę z wykluczeniem cyfrowym mieszkańców podwarszawskiej miejscowości. Dotyczy to szczególnie osób starszych, niezamożnych lub bezrobotnych, które dzięki planowanym przez urząd udogodnieniom będą mogły skorzystać z Internetu, np. szukając pracy. Publiczne Punkty Dostępu do Internetu to nie tylko szansa na popularyzację Internetu jako wygodnego źródła informacji i skarbnicy wiedzy, ale także nowy sposób kontaktu z władzami samorządowymi i różnorodnymi usługami świadczonymi drogą elektroniczną.

 

Techniczne założenia projektu to: wykonanie instalacji teletechnicznej (określone jako okablowanie strukturalne) w budynku urzędu, opartego na systemie G-Connect, zrealizowanego na bazie ekranowej skrętki 4-parowej U/FTP kategorii 6 i gniazd GJ45 kategorii 6; zakup i instalacja centrali z faksem do uruchomienia telefonii internetowej VoIP wraz z systemem IVR; zakup aparatów telefonicznych do korzystania z telefonii VoIP; zakup nadajnika wi-fi; zakup infokiosków, które będą stanowić Publiczne Punkty Dostępu do Internetu.

 

Całkowita wartość projektu Informatyzacja Urzędu Miasta Ząbki wynosi 451 519,39 zł, z czego kwota dofinansowania to 383 791,48 zł.

Liczba wyświetleń: 682

powrót