Aktualności

Przez Czerwińsk na Grunwald

2010.06.28 08:20 , aktualizacja: 2012.04.25 14:37

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Rok 2010 jest dla Polski czasem przeżywania wielkiej narodowej rocznicy - 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Zwycięstwo z początku pierwszej połowy XV wieku wpisało się także w historię województwa mazowieckiego. Na Mazowszu organizowane są wydarzenia upamiętniające militarny sukces polskiego oręża. Główne obchody rocznicowe w regionie odbyły się w dniach 26-27 czerwca br. w Czerwińsku nad Wisłą. W uroczystościach wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem, współorganizowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, upamiętniają nie tylko zwycięską walkę, ale także wydarzenia poprzedzające ostateczne starcie i mające strategiczne znaczenie dla sukcesu wojsk Wladysława Jagiełły. Na Mazowszu najważniejszym przedsięwzięciem logistycznym okazało się wybudowanie mostu łyżwowego w Czerwinsku nad Wisłą. Przemaszerowały po nim kolumny i tabory wojska królewskiego, które, po połączeniu z oddziałami Wielkiego Księcia Witolda, ruszyły na ziemie Zakonu Krzyżackiego. Historyczna przeprawa na terenie województwa mazowieckiego stała się inspiracją do przygotowania wielu atrakcji upamiętniających jedną z największych bitew średniowiecznej Europy.

 

Piknik historyczny, inscenizacja „Czerwińsk nad Wisłą 1410. Most do zwycięstwa“, pokazy walk bractw rycerskich, jarmark średniowieczny, wystawa historyczna „Boży bojownicy – Jan Żiżka i husyci w walce z Zakonem Krzyżackim“, parada rycerska, koncerty znanych wokalistów oraz występy orkiestry wojskowej oraz dziecięcych i młodzieżowych zespołów artystycznych to tylko niektóre z wydarzeń, jakie odbyły się na terenie bulwaru nadwiślańskiego i ogrodów salezjańskich przy Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku. Dla zainteresowanych wzbogacaniem wiedzy historycznej przygotowano również sesje naukowe oraz różnego rodzaju konkursy: wiedzy, plastyczne i literackie.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podkreślił symboliczny wymiar sukcesu grunwaldzkiego. Zwycięska walka była nie tylko świadectwem chwały i męstwa rycerzy oraz znakomitej myśli taktycznej czy inżynierskiej naszych wojsk. Przede wszystkim był to przełom w rozwoju polskiej świadomości narodowej. Marszałek zaznaczył, że Grunwald wiąże się z satysfakcją z racji zajęcia przez nasze państwo ważnego miejsca wśród sił współdecydujących o losach Europy, a pielęgnowanie grunwaldzkiej tradycji i pamięć o dawnej potędze były przez wieki mobilizacją do walki o polskość. Dlatego tak istotne jest zachowanie i kultywowanie pamięci o historii, stanowiącej nasze dziedzictwo kulturowe.

 

Drugiego dnia obchodów, podczas mszy świętej celebrowanej przez Księdza Biskupa Piotra Liberę, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik złożył, na ręce dyrektora zakonu oo. Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą, dary ufundowane przez samorząd województwa - ornat oraz dwa miecze z wygrawerowanym tekstem "Grunwald 1410-2010".

 

Nie tylko Czerwińsk postanowił uczcić rocznicę średniowiecznej bitwy. W wielu miejscowościach na terenie województwa mazowieckiego organizowane są okolicznościowe sesje i jarmarki historyczne, pokazy walk rycerskich, odsłonięcia pomników i płyt pamiątkowych, przemarsze grup rekonstrukcyjnych, rajdy rowerowe i harcerskie oraz spływy kajakowe nawiązujące do chlubnej karty w historii polskiego rycerstwa. Kolejne uroczystości odbędą się w lipcu i sierpniu br. m.in. w Płocku, Płońsku, Jeżewie, Naruszewie, Raciążu, Jedlni, Sochaczewie, Żurominie, Otwocku i Lubowidzu. Wszystkie wydarzenia na Mazowszu, związane z 600-leciem bitwy pod Grunwaldem objęte są patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

W uroczystościch rocznicowych wzięli udział m.in.: Marszałek Sejmu Bronislaw Komorowski, Marszałek Województewa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Powiatu Płońskiego Jan Mączewski oraz Wójt Gminy Czerwińsk nad Wisłą Michał Walerysiak.

Liczba wyświetleń: 1613

powrót