Aktualności

Wesele Kurpiowskie w Kadzidle

2010.06.21 15:30 , aktualizacja: 2012.04.25 13:30

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W dniach 18-20 czerwca br. w Kadzidle odbyło się Wesele Kurpiowskie – Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Impreza ma na celu podtrzymywanie tradycyjnych obrzędów kurpiowskich, popularyzację produktów twórców ludowych oraz międzynarodową promocję regionu. W uroczystościach wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Wesele Kurpiowskie to cykliczna impreza, organizowana już od 1994 roku. W tegorocznej edycji widowiska w kościele parafialnym w Kadzidle odbył się autentyczny ślub. Związek małżeński zawarli Katarzyna Sobiech – Panna z Kadzidła oraz Karol Symonowicz – Kawaler z Warszawy. Po zakończeniu obrzędu weselnego para młoda otrzymała tradycyjne życzenia oraz prezenty. Uczestnicy festiwalu stali się gośćmi weselnymi, mogli obserwować tradycyjne obrzędy weselne, skosztować potraw regionalnych oraz zatańczyć z Parą Młodą.

 

Wesele Kurpiowskie – Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny to także możliwość zaprezentowania się szerokiej publiczności artystów i twórców ludowych z Polski i zagranicy. Imprezie towarzyszył szereg atrakcji: II światowy Zjazd Kurpiów, jarmark folklorystyczny, przejazdy furmankami, barwne orszaki ślubne, degustacje potraw kurpiowskich i zabawy ludowe.

 

Uroczystości stały się również okazją do uhonorowania Pań Krystyny Świder i Stefanii Dawid - kurpiowskich twórczyń ludowych, Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia".

  • fot. Sylwester Marchewka
  • fot. Sylwester Marchewka
  • fot. Sylwester Marchewka
  • fot. Sylwester Marchewka
  • fot. Sylwester Marchewka
  • fot. Sylwester Marchewka
  • fot. Sylwester Marchewka

Liczba wyświetleń: 750

powrót