Aktualności

Dla kogo Nagroda Norwida 2010?

2010.06.24 12:00 , aktualizacja: 2012.04.25 11:03

Autor: Justyna Michniewicz, Kancelaria Sejmiku, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Znamy już nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody im. C. K. Norwida. Kapituły w czterech dziedzinach sztuki: literatury, muzyki, sztuk plastycznych i teatru, za dzieła i kreacje, wyłoniły osoby, których prace miały swoją premierę na Mazowszu w ubiegłym roku. 23 czerwca br. listę wytypowanych do nagrody przedstawił Robert Soszyński Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

 

W kategorii literatura pretendentami do nagrody są: Krystyna Kolińska za książkę „Szaniawski. Zawsze tajemniczy”, Marcin Wolski za political fiction „Wallenrod” oraz Andrzej Zaniewski za tom poezji „O krok dalej… Wiersze nie tylko o Mazowszu”.

 

Muzycznymi osiągnięciami ubiegłego roku uznano: kierownictwo muzyczne i dyrygenturę Festiwalu Georga Friedricha Haendla w Warszawskiej Operze Kameralnej Władysława Kłosiewicza, premierowe nagranie dzieła Sebastiana Fabiana Klonowica „Hebdomas”Jacka Urbaniaka oraz nagranie siedmiu mszy Stanisława Moniuszki Henryka Wojnarowskiego.

 

Wśród plastyków o statuetkę Norwida walczyć będą: Tadeusz Dominik z wystawą „Za oknem jest ogród”, którą można było oglądać w Królikarni, Jacek Dyrzyński – „Mistrz Kwadratu” – z obrazami wystawionymi w galerii ARS LONGA w Milanówku oraz Antoni Starowieyski, którego prace można było podziwiać w warszawskiej galerii aTak.

 

W kategorii teatr członkowie kapituły wybrali: Jana Englerta za rolę Paola w spektaklu „T.E.O.R.E.M.A.T”, wystawianego w Teatrze Rozmaitości, Agnieszkę Glińską za reżyserię przedstawienia „Lekkomyślna siostra” w Teatrze Narodowym oraz Grzegorza Małeckiego, który wcielił się w rolę Edka w „Tangu”, wystawionym również na warszawskiej scenie narodowej.

 

Ogłoszono także nazwisko laureata specjalnego wyróżnienia – Nagrody „Dzieło życia”, przyznawanej za całokształt twórczości. Wśród wielu znakomitości świata sztuki, zgłoszonych do wyróżnienia, kapituła zdecydowała o nagrodzeniu Antoniego Wita. Osiągnięcia muzyczne stawiają go wśród najwybitniejszych dyrygentów Europy, jego płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy, a kierowane przez niego orkiestry osiągają wyżyny rozwoju.

 

Nazwiska laureatów Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w poszczególnych kategoriach ogłoszone zostaną podczas uroczystej gali 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Zdobywcy Norwidów otrzymają statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło życia” – 25 tysięcy złotych.

  • fot. Maciej Łabudzki,...
  • fot. Maciej Łabudzki,...
  • fot. Maciej Łabudzki,...

Liczba wyświetleń: 689

powrót