Aktualności

Gloria Artis dla Włodzimierza Izbana

2010.06.22 15:30 , aktualizacja: 2012.04.25 12:57

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W uznaniu wybitnych zasług w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności kulturalnej Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka im. Jana Kiepury Włodzimierz Izban uhonorowany został brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył, 22 czerwca br., Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” jest odznaczeniem szczególnie prestiżowym, nadawanym przez Ministra Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom mającym wybitne zasługi na polu kultury.

 

Dyrektor i pomysłodawca Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka Włodzimierz Izban jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, stypendystą Konserwatorium w Sion w Szwajcarii, w latach 1992-1995 był solistą Stadttheater St. Gallen w Szwajcarii. Odznaczający się niezwykłą energią artysta przyczynił się do powstania i realizacji wielu wartościowych projektów. MTM Operetka był pierwszym teatrem impresaryjnym w Polsce, który od początku działalności wykraczał poza ramy działalności zwykłego teatru.Zanim zaczął na dobre działać, wystawił „Zemstę nietoperza” pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Z przedstawienia powstała płyta, z pierwszą całą operetką po polsku, nominowana do Fryderyka. Ważnym przedsięwzięciem Włodzimierza Izbana było powołanie w 2007 roku kapituły Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury, która przyznawana jest corocznie w 11 kategoriach i ma na celu promować twórców teatrów muzycznych. Dużym osiągnięciem jest również otworzenie Bielańskiej Sceny Kameralnej MTM Operetka oraz udział w zorganizowaniu Europejskiego Konkursu Tenorów im. Jana Kiepury, który ma się odbywać cyklicznie w Sosnowcu.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wręczając odznaczenie, pogratulował laureatowi i podkreślił, że energia i determinacja, dzięki którym inicjuje kolejne przedsięwzięcia, mobilizują nie tylko artystów do pracy twórczej, ale także każdego z nas do konsekwentnego realizowania życiowych pasji. Marszałek podziękował za nieoceniony wkład w rozwój i upowszechnianie kultury na Mazowszu oraz promowanie regionu również poza granicami kraju.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz, Sekretarz Województwa-Dyrektor Urzędu Województwa Mazowieckiego Waldemar Kuliński oraz artyści polskiej sceny teatralnej i pracownicy TMT Operetka.

Liczba wyświetleń: 1245

powrót