Aktualności

Pamiątkowy medal dla Edwarda Kossoya

2010.06.21 15:20 , aktualizacja: 2012.04.25 13:32

Autor: Marta Michalska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Pochodzący z Radomia 97-letni żydowski adwokat i publicysta Edward Kossoy odebrał 21 czerwca br., w swoim rodzinnym mieście, przyznany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adam Struzika, Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”. Odznaczenie wręczył członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz.

 

Podziękował laureatowi za dary wzbogacające kolekcję radomskiego muzeum oraz za działalność wspierającą promowanie młodych talentów na Mazowszu. Pogratulował odznaczenia i podkreślił, że jest ono nie tylko uhonorowaniem wieloletniej pracy na rzecz kulturalnego rozwoju regionu, ale także zaangażowania w służbę drugiemu człowiekowi.

 

Edward Kossoy, adwokat, filantrop i pisarz, urodził się w 1913 roku Radomiu. Obecnie mieszka i pracuje w Szwajcarii. Od kilku lat przekazuje cenne obrazy Muzeum imienia Jacka Malczewskiego wzbogacając jego kolekcję. Funduje też stypendia dla najzdolniejszych uczniów Liceum Chałubińskiego. Swoje życie opisał w obszernym tomie wspomnień ”Na marginesie”.

 

Uroczystość odbyła się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego; placówce której w ciągu kilku ostatnich lat, Edward Kossoy podarował 16 obrazów. Są wśród nich prace m.in. Henryka Gotliba, Maurycego Trębacza i Franciszka Ejsmonta.

Liczba wyświetleń: 628

powrót