Aktualności

Pomnik dla druha Wacława Milke

2010.06.15 15:00 , aktualizacja: 2012.04.25 14:32

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Płocczanie złożyli hołd, zmarłemu przed dwoma laty, druhowi Wacławowi Milke. 14 czerwca br. na Starym Rynku w Płocku odsłonięto pomnik, upamiętniający wychowawcę kilku pokoleń mieszkańców i ikonę miasta. W uroczystości wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Pomnik – krąg harcerski, na brzegu którego siedzi Wacław Milke – powstał dzięki staraniom samych płocczan. Przedsięwzięcie zainicjowały Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz Stowarzyszenie Starówka Płocka, a środki na budowę udało się zgromadzić głównie dzięki hojności mieszkańców miasta. Uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali Hymn Harcerski, stanęli  w kręgu wokół symbolicznego ogniska i wspominali nieocenione zasługi druha. Spotkanie stało się również okazją do złożenia przyrzeczenia przez grupę harcerzy, którzy powtarzali słowa roty za głosem Wacława Milke, odtworzonym z archiwalnego nagrania.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik pogratulował wszystkim płocczanom finalizacji tak spontanicznej i szlachetnej inicjatywy. Wyraził nadzieję, że pamięć o człowieku, który poprzez codzienny humanizm i wierność wielkim wartościom, stał się niedoścignionym autorytetem dla współczesnych, będzie pielęgnowana przez kolejne pokolenia lokalnej społeczności.

 

Wacław Milke to założyciel i patron Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, był inicjatorem powstania Dzwonu Pokoju, obchodów Dni Historii Miasta Płocka, kawalerem Orderu Uśmiechu i harcerzem, który przez lata uczył najmłodszych płocczan pracowitości, odpowiedzialności i wrażliwości społecznej.

  • Jan Waćkowski
  • Jan Waćkowski
  • Jan Waćkowski
  • Jan Waćkowski
  • Jan Waćkowski

Liczba wyświetleń: 1145

powrót