Aktualności

Czerwińskie targowisko na miarę XXI wieku

2010.05.07 08:05 , aktualizacja: 2012.04.26 09:18

Autor: Administrator, Wprowadzenie: superuser

Rolnicy z powiatów płońskiego, nowodworskiego, płockiego, sochaczewskiego, a także kupcy z całej Polski i zagranicy mają powody do radości. Targowisko w Nowym Przybojewie stanie się nowoczesnym miejscem handlu. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Mazowieckiego projekt na budowę placu otrzyma unijne dofinansowanie. Łączna wartość inwestycji to ponad 4,3 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie ponad 3,7 mln zł. 6 maja br. umowy w tej sprawie podpisali przedstawiciele zarządu województwa oraz beneficjenci.
 

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, modernizacja targowiska pozwoli rolnikom i handlowcom z powiatu prowadzić działalność gospodarczą w godnych warunkach, co być może sprawi, że jeszcze więcej osób zdecyduje się zająć handlem i produkcją owoców.  Przypomniał również, że jest to wspólna inicjatywa rolników, handlowców, ale także samorządów gminy i województwa.

Plac targowy objęty projektem znajduje się w miejscowości Nowe Przybojewo przy drodze powiatowej Nr 3071W Załuski – Zdunowo – Kamienica – Goławin (gm. Czerwińsk nad Wisłą, pow. płoński). Lokalizacja targowiska jest niezwykle dogodna m.in. ze względu na to, że okoliczne gminy są największym w regionie producentem owoców i warzyw, a w szczególności specjalizują się w uprawie truskawek. Z targowiska w 2008 r. korzystało ok. 96 tys. dostawców i odbiorców, sprzedając lub kupując prawie 50 tys. ton owoców miękkich. Przy takiej frekwencji konieczna jest budowa pełnej infrastruktury tego miejsca (powierzchnia całości – 49 800 m2). Możliwe to będzie dzięki dofinansowaniu unijnemu. Realizacja projektu nie tylko ułatwi handel obecnym użytkownikom, ale też sprawi, że zainteresowanie targowiskiem niewątpliwie wzrośnie. Zadowoleni z pewnością będą rolnicy z okolicznych powiatów: płońskiego, nowodworskiego, płockiego, sochaczewskiego, a także kupcy z całej Polski i zagranicy.

Projekt zakłada stworzenie pełnej nowatorskiej infrastruktury dla targowiska. Prace obejmą ogrodzenie placu, stworzenie miejsc do handlu drobnego i TIR-ów, miejsc postojowych dla klientów, wykonanie wewnętrznej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej z podłączeniami dla TIR-ów, wykonanie oświetlenia, dróg wewnętrznych i drogi dojazdowej, zbudowanie pawilonów dla ochrony, urządzeń (przenośnych WC i kontenerów na odpady).

Prace przygotowawcze wykonywano w latach 2007-2009. Realizacja prac budowlanych została podzielona na trzy etapy. Pierwszy zakończono w IV kwartale 2009 r. Drugi etap realizowany jest w bieżącym roku i zakończony zostanie do połowy maja. Trzeci etap zaplanowano na I i II kwartał 2011 r.

Przedstawiciele gminy Czerwińsk nad Wisłą liczą też na to, że nowe targowisko stworzy bezrobotnym warunki do podjęcia działalności zarówno gospodarczej, jak i pozarolniczej, co zmniejszy stopę bezrobocia w gminie. Ponadto terenem położonym w obszarze oddziaływania targowiska są zainteresowani inwestorzy i przedsiębiorcy.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 31 kB, Liczba pobrań: 361, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 653

powrót