Aktualności

219. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2010.05.04 15:00 , aktualizacja: 2012.04.26 09:22

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Płock uczcił święto Konstytucji 3 Maja. W uroczystościach jubileuszowych, upamiętniających walkę Polaków o wolność, wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
 

Pierwsza w Europie konstytucja, regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, była manifestem walki o suwerenność Polski, na skalę światową wpłynęła na rozwój ruchów demokratycznych i stała się symbolem postępowego myślenia, mającego na uwadze przede wszystkim dobro narodu.

Płockie obchody 219. rocznicy uchwalenia, przełomowej dla losów naszego kraju, ustawy rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz mszą w intencji ojczyzny. Po nabożeństwie, tym, którzy poświęcili życie w obronie Polski, delegacje samorządowców, kombatantów i młodzieży oddały hołd poprzez złożenie wieńców przy płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Zwieńczeniem obchodów był piknik historyczny na Starym Rynku, podczas którego odbyły się m.in. prezentacja Poloneza i Mazura w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła” i Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” oraz pokazy kawaleryjskie grupy jeździeckiej ze Słupna.

Liczba wyświetleń: 843

powrót