Aktualności

Ponad 1,7 mln zł z unii na placówki służby zdrowia w Łosicach i Jednorożcu

2010.04.30 14:10 , aktualizacja: 2012.04.26 09:32

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

Wdrożenie systemu informatycznego, zakup zestawów komputerowych, stworzenie interaktywnej strony internetowej szpitala w Łosicach oraz modernizacja budynków ośrodków zdrowia w Jednorożcu i Żelaznej Rządowej to inwestycje, które otrzymają unijne dofinansowanie. Umowy w tej sprawie podpisali dzisiaj marszałek Adam Struzik, wójt gminy Jednorożec oraz dyrekcja szpitala w Łosicach. Łączna wartość projektów to ponad 2,4 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 1,7 mln zł.
 

Jak podkreślił marszałek Adam Struzik, wszyscy mieszkańcy Mazowsza zasługują na to, aby leczyć się w warunkach na miarę XXI wieku, a kolejne unijne pieniądze dla mazowieckiej służby zdrowia umożliwią realizację tego zadania.

Beneficjentem projektu „Informatyzacja świadczenia usług i przesyłania danych elektronicznych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łosicach gwarancją na przyspieszenie e-rozwoju w regionie” jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łosicach. Całkowita wartość projektu to ponad 620 tys. zł, a kwota dofinansowania przekroczy 530 tys. zł.

Projekt obejmuje budowę sieci komputerowej w starej i nowej części budynku szpitala, zakup i wdrożenie pakietu InfoMedica, stworzenie interaktywnej strony internetowej szpitala, a także zakup serwera wraz z oprogramowaniem oraz 40 zestawów komputerowych. Dzięki wdrożeniu w szpitalu pakietu InfoMedica oraz stworzeniu interaktywnej strony internetowej pacjenci będą mogli zarejestrować się na wizytę przez Internet. To pozwoli skrócić ich czas oczekiwania. Realizacja projektu usprawni również podział pracy w poszczególnych oddziałach szpitalnych poprzez elektroniczne generowanie zamówień do dostawców oraz rejestrację dostaw środków farmaceutycznych i materiałów medycznych do apteki szpitalnej. Dzięki systemowi zostanie ujednolicona dokumentacja medyczna szpitala oraz wprowadzona automatyzacja analiz statystycznych. Dodatkowo uszczelni się system dystrybucji leków w szpitalu poprzez wykorzystanie sytemu do pośrednictwa przy składaniu zamówień na dostawy leków do oddziałów szpitalnych, a także ewidencję i dystrybucję leków na oddziały i przychodnie przyszpitalne.

Na projekt „Poprawa warunków w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców gminy Jednorożec i części gmin Baranowo i Chorzele” ponad 1 mln 170 tys. zł otrzyma gmina Jednorożec. Projekt wart jest ponad 1 mln 800 tys. zł. Dzięki środkom unijnym zostaną zmodernizowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych budynki dwóch ośrodków zdrowia – w Jednorożcu i Żelaznej Rządowej.

Remont budynku w Jednorożcu obejmie m.in. termoizolację budynku, wymianę stolarki okiennej, wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, remont schodów wejściowych oraz wykonanie daszka nad wejściem do budynku, a także przebudowę kominów. Zmodernizowane zostanie zarówno wnętrze budynku jak i drogi wewnętrzne wraz z zatoką parkingową.

Budynek ośrodka zdrowia w Żelaznej Rządowej wymaga przede wszystkim remontu wnętrza. Prace obejmą remont posadzek, tynków, sanitariatów z wydzieleniem łazienki dla osób niepełnosprawnych i personelu oraz wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, modernizację gabinetów lekarskich i zabiegowych, punktu rejestracji, oraz pomieszczeń socjalnych. Jeden z gabinetów przystosowany zostanie do wykonywania badań ginekologicznych. Prace na zewnątrz budynku obejmą wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, remont dróg dojazdowych i zatok parkingowych.

Projekt obejmuje również zakup specjalistycznego sprzętu dla obu ośrodków m.in.: elektrokardiografu stacjonarnego i przenośnego, ultrasonografu, lampy bioptronowej, lasera, urządzenia do krioterapii na tlenek azotu, foteli masujących oraz łóżka do masażu. Placówka kupi także wagi dla niemowląt, dorosłych i przenośne, przewijak dla niemowląt, szafy kartotekowe, szafy przeszklone oraz stoliki narzędziowe. W ramach projektu wyposażone będą też trzy gabinety stomatologiczne. Zakupiony zostanie niezbędny sprzęt m.in. unity z fotelem i lampą polimeryzacyjną, autoklawy, wstrząsarki do amalgamatu, zgrzewarki, destylatory do wody, aparat rtg.

Liczba wyświetleń: 641

powrót