Aktualności

Ratownicy życia nagrodzeni

2010.04.28 15:00 , aktualizacja: 2012.04.26 09:47

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Znamy już nazwisko „Strażaka Miesiąca Lutego 2010”. Kapituła konkursu uhonorowała tym razem druha Przemysława Szpaka z OSP pow. Warszawa Zachód. Specjalne wyróżnienie jury przyznało również druhowi Karolowi Krajewskiemu z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Skaryszewie. 28 kwietnia br., w imieniu marszałka Adama Struzika zasłużone nagrody wręczył laureatom członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz.
 

Tytuł „Strażaka Miesiąca Lutego 2010” dla Przemysława Szpaka jest wyrazem uznania dla jego bohaterskiej postawy w czasie akcji ratowniczej z 5 stycznia 2010 r. Był on wówczas świadkiem wypadku, w którym 12-letnią dziewczynkę potrącił samochód dostawczy. Bezzwłocznie zabezpieczył miejsce zdarzenia i przystąpił do udzielania pomocy. Ocenił wstępnie jej obrażenia i profesjonalnie zabezpieczył przed utratą ciepła, okrywając kocami i specjalną folią termiczną (temperatura powietrza wynosiła wtedy ok. -9 st. C). Do przyjazdu służb medycznych utrzymywał stały kontakt z dziewczynką, dodając jej otuchy.

Karol Krajewski natomiast otrzymał nagrodę specjalną w wysokości 1000 zł za uratowanie życia nieprzytomnemu. 9 lutego, był on świadkiem, jak na przejściu dla pieszych, na ul. Słowackiego w Radomiu, przewrócił się mężczyzna. Jako jedyny, bez wahania, podbiegł do niego i błyskawicznie przeniósł w bezpieczne miejsce. Bohaterskie zachowanie młodego człowieka, jego odwaga, umiejętności oraz determinacja uratowały życie przechodnia.

Gratulując wyróżnienia Waldemar Roszkiewicz podkreślił, że obaj laureaci, mimo iż nie byli na służbie, bez chwili wahania pospieszyli ofiarom z pomocą. Swoim profesjonalnym zachowaniem uratowali najcenniejszy dar - ludzkie życie.

Liczba wyświetleń: 553

powrót