Aktualności

Usuwamy azbest

2010.03.16 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 13:18

Autor: , Wprowadzenie: Łucja D. Cichocka

16 marca br. w Warszawie odbyła się konferencja związana z zakończeniem wojewódzkiego etapu konkursu „Usuwamy azbest” współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Konkurs organizuje Ministerstwo Gospodarki w ramach Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Adam Struzik i wicemarszałek Ludwik Rakowski.
 

Do rywalizacji o nagrody przystąpili uczniowie z całej Polski. Zadanie konkursowe: opracować i zrealizować akcję popularyzującą tematykę azbestową. Cel: motywować Polaków do bezpiecznego eliminowania z użytkowania wyrobów zawierających azbest.

Konkurs „Usuwamy azbest!” zorganizowano dla uczniów szkół publicznych i niepublicznych (podstawowych, gimnazjów i liceów) oraz nauczycieli koordynujących ich działania. Główne cele Konkursu to popularyzowanie wiedzy na temat azbestu w formie atrakcyjnej dla dzieci i młodzieży oraz zachęcenie młodych do nagłośnienia tej tematyki wśród mieszkańców swoich okolic.

Na stronach www.usuwamyazbest.pl i www.azbestout.pl zamieszczono szczegółowe informacje o Konkursie, zagrożeniach związanych z azbestem oraz sposobach zapobiegania im. Dla młodych odbiorców przygotowano wiele ciekawostek i elektronicznych atrakcji, a dla nauczycieli niezbędne materiały edukacyjne. Warunkiem zgłoszenia szkoły do Konkursu było przeprowadzenie wśród uczniów lekcji o tematyce azbestowej.

Najczęściej realizowane przez młodzież akcje polegały na rozwieszaniu plakatów informacyjno-edukacyjnych oraz rozdawaniu ulotek. W szkołach i na ulicach zorganizowano wiele happeningów. Uczniowie przeprowadzali wywiady z ekspertami, uliczne sondy na temat obecności azbestu w gminie oraz sprawdziany wiedzy Polaków z zakresu niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie jego użytkowanie. Dzieci często same wyszukiwały eternit na dachach domów, ogrodzeniach, a także tropiły dzikie wysypiska odpadów azbestowych. Aktywność uczniów zaowocowała licznymi artykułami w lokalnej prasie oraz na portalach internetowych. Ich działania relacjonowały także liczne stacje telewizyjne i radiowe. Laureaci etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się do etapu ogólnopolskiego Konkursu, który zaplanowany jest na przełom kwietnia i maja 2010 r.

Szacuje się, że obecnie w naszym kraju znajduje się w użytkowaniu około 14 mln ton wyrobów azbestowych, które mogą szkodzić zdrowiu mieszkańców Polski oraz środowisku. Wszystkie wyroby zawierające azbest należy usunąć do końca 2032 roku. W tym celu konieczne jest zmotywowanie mieszkańców Polski do przeprowadzenia inwentaryzacji oraz bezpiecznego eliminowania z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Służy temu upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach powodowanych kontaktem z azbestem, przeciwdziałaniu im i łagodzeniu skutków.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 29 kB, Liczba pobrań: 427, Dokument programu Microsoft Word

Liczba wyświetleń: 994

powrót