Aktualności

Pro Masovia dla sochaczewskiego muzeum

2010.03.02 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 14:43

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Kulturalna działalność Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, przyczyniająca się do historycznej edukacji mieszkańców Mazowsza oraz zasługi na rzecz ochrony i kultywowania tradycji patriotycznych uhonorowane zostały Medalem Pamiątkowym Pro Masovia. Odznaczenie wręczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podczas Sesji Rady Miasta, która odbyła się 1 marca br.
 

Muzeum w Sochaczewie powstało w 1973 roku z inicjatywy członków sekcji muzealnej Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sochaczewskiej. Placówka gromadzi zabytki, dokumentuje i wydaje publikacje dotyczące obrony Sochaczewa i przebiegu bitwy nad Bzurą, bierze udział w uroczystościach patriotycznych, opracowuje materiały historyczne oraz aktywnie współpracuje z mediami. Z okazji kolejnych rocznic w muzeum odbywają się lekcje historii dla młodzieży, w których uczestniczą żołnierze lat wojny i okupacji 1939-1945 z Polski i zagranicy.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że znajomość własnych dziejów i świadoma edukacja historyczna stanowią fundament siły narodowej oraz determinują przyszły kształt naszego kraju. Zaznaczył, że Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą jest przykładem placówki dynamicznie się rozwijającej, oferującej rzetelną wiedzę i wychodzącej naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom zwiedzających. Dodał, że badania naukowe, udział w uroczystościach patriotycznych, współpraca z instytucjami kulturalnymi w Polsce i za granicą, urozmaicona oferta muzealna oraz organizowanie spotkań i rekonstrukcji historycznych sprawiają, że placówka jest w stanie nie tylko skutecznie zainteresować zasługami lokalnych bohaterów, ale także daje świadectwo dziejów Państwa Polskiego na skalę międzynarodową.

Liczba wyświetleń: 571

powrót