Aktualności

Żyrardów rozkiwitnie dzięki pieniądzom z Unii

2010.02.25 00:00 , aktualizacja: 2012.04.26 15:42

Autor: Biura Prasowe UMWM i MJWPU, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Zabytkowe budynki Resursy i Kręgielni doczekają się remontu, modernizacji, a przede wszystkim znów staną się centrum kulturalno-artystycznym. Zmiany te będą możliwe dzięki dofinansowaniu unijnemu, które wyniesie prawie 7 mln zł. Wartość całego projektu to ponad 14 mln zł. 24 lutego br. umowę na ten projekt podpisali marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Stefan Kotlewski oraz prezydent Żyrardowa Andrzej Wilk.
 

Resursa Fabryczna została stworzona jako placówka kulturalna. Urozmaiceniem życia towarzyskiego była sąsiadująca z nią Kręgielnia. Niestety oba budynki po latach swojej świetności ulegały coraz większemu zniszczeniu. W trosce o ratowanie zabytków Gmina Żyrardów złożyła projekt o dofinansowanie unijne. Wartość tej inwestycji wynosi 14 842 102,39 zł, z czego unijne dofinansowanie to 6 999 535,49 zł.

Podsumowując działania miasta, marszałek Adam Struzik pochwalił zaangażowanie władz w zakresie rewitalizacji tutejszego dziedzictwa. Zdaniem marszałka dobrą decyzją było podjęcie prac remontowych jeszcze przed podpisaniem umowy. Dzięki temu, otwarcie nowego centrum możliwe będzie już wiosną przyszłego roku.

W zrewaloryzowanym budynku Resursy znajdzie się reprezentacyjna sala widowiskowo-teatralna, sale prób teatralno-tanecznych, kameralne sale klubowe, a także pomieszczenia Centrum Informacji Kulturalnej wraz z zapleczem. W budynku Kręgielni zlokalizowana zostanie wystawa stała dotycząca historii Żyrardowa, której przygotowaniem zajmie się Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie (partner projektu).

Wicemarszałek Stefan Kotlewski gratulując skuteczności ubiegania się o środki unijne wyraził nadzieję, że miasto, tak cenne z punktu widzenia kultury i sztuki, nadal będzie się rozwijać.

Aby przyspieszyć ratowanie budynków, Samorząd Żyrardowa podjął decyzję o rozpoczęciu inwestycji jeszcze przed podpisaniem umowy. Władzom miasta zależało na tym, by przed nadchodzącą zimą przede wszystkim wyremontować dach Resursy. Do tej pory, w budynku Resursy udało się rozebrać dach. Położono nową więźbę dachową wraz z jej odeskowaniem i pokryciem jedną warstwą papy. Na I i II piętrze budynku zdemontowano drewniane stropy, a na ich miejsce wstawiono nowe, wykonane w technologii WPS. Również ściany działowe i kominy wentylacyjne na II piętrze zostały rozebrane i zastąpione nowymi. W ramach prac pogłębione zostały piwnice, w których wzmocniono ławy fundamentowe. Wykonano także schody żelbetowe prowadzące na I i II piętro od strony kuchni.

Obecnie prowadzone są prace związane z wykonaniem instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej resursy. Trwają też uzgodnienia w zakresie wymiany stolarki okiennej w parterze budynku. Poza tym w zmodernizowanych obiektach, objętych projektem, zostaną zastosowane profesjonalne systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru oraz system sygnalizacji alarmowej. Dodatkowo projekt przewiduje zagospodarowanie obszaru wokół budynków. Planowane jest uporządkowanie terenu – utwardzenie nawierzchni, urządzenie terenów zielonych z elementami małej architektury oraz częściowe ogrodzenie terenu.

Inwestycja powinna być w pełni zrealizowana pod koniec marca 2011 r. Wyremontowane i zmodernizowane zostanie w sumie 1955,78 m2 powierzchni użytkowej netto. Łączna powierzchnia terenów, które zostaną zagospodarowane wynosi 4756 m2.

-------------------------------------------------------------------------------
Resursa Fabryczna – placówka kulturalna zbudowana w latach 70. XIX w. z myślą o wyższym personelu żyrardowskiej Fabryki Wyrobów Lnianych. Zlokalizowana w części rezydencjonalnej osady fabrycznej, w sąsiedztwie kantoru, parku i pałacyku Karola Dittricha. Wnętrze zostało urządzone z wyjątkowym przepychem, na wzór klubów angielskich. Od 1888 r. siedziba Zrzeszenia Urzędników Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Lniarskich. Odbywały się tu m.in. przedstawienia teatralne, koncerty odczyty i zabawy okolicznościowe. W Resursie mieściła się też czytelnia, sala bilardowa, pokoje do gry w karty oraz pokoje gościnne. Najbardziej okazała jest sala balowa, w której ściany do dziś zdobią barwne malowidła ścienne. Obok znajduje się budynek dawnej Kręgielni. Miał tu siedzibę założony w 1885 r. ekskluzywny Klub Kręglarski „Kamm”. Po I wojnie światowej minął okres świetności Resursy. Obiekt udostępniony został robotnikom. W czasie II wojny światowej z Resursy korzystali Niemcy, mieli tu kawiarnię z bufetem. W latach 50. otwarto Dom Pioniera, potem mieściła się świetlica dla dzieci, Szkoła Włókiennicza, a przez pewien czas również Międzyzakładowy Dom Kultury. W latach 90. w Resursie funkcjonowała restauracja. W 2001 r. Miasto Żyrardów nabyło od masy upadłościowej Zakładów Przemysłu Lniarskiego im. Rewolucji 1905 r. budynek Resursy. Stan obiektu w chwili jego przejęcia wskazywał słaby stan techniczny i funkcjonalny oraz zaniedbania spowodowane brakiem należytej opieki nad zabytkiem. Od 1975 r. obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Od ponad 10 lat budynek Resursy był nieużytkowany.

Liczba wyświetleń: 672

powrót